Informujemy, iż nasza szkoła bierze udział, w unijnym Programie dla szkół, który jest realizowany przy współpracy z KOWR. Jest to program edukacyjny, dzięki któremu, w atrakcyjny sposób, dzieci uczą się zasad zdrowego odżywiania, regularnie spożywając w szkole dostarczane im owoce i warzywa oraz mleko i produkty mleczne oraz realizując w ramach Programu działania edukacyjne.

W ramach uczestnictwa w Programie szkoła zawarła umowę z dostawcą, który dostarczać będzie owoce i warzywa oraz mleko i produkty mleczne, które następnie będą udostępniane dzieciom w klasach I-V.

Do dzieci w ramach Programu trafią następujące produkty: jabłka, gruszki, truskawki, soki lub przeciery owocowe, marchewki, rzodkiewki, kalarepa, pomidorki oraz mleko białe, serki twarogowe, jogurty i kefiry naturalne.

Mając na uwadze zarówno aspekty edukacyjne, jak również konieczność zachowania właściwej jakości, w tym ciągu chłodniczego, wskazane jest aby produkty zostały spożyte przez dzieci w szkole po ich udostępnieniu i nie powinny być zabierane przez uczniów do domów.

Jakość świeżych owoców i warzyw (pokrojonych i zapakowanych) lub produktów mlecznych, przetrzymywanych w temperaturze pokojowej przez kilka godzin w plecaku szkolnym ulega pogorszeniu co często powoduje, że nie nadają się one do spożycia przez dzieci. W przypadku, gdy taka sytuacja będzie miała miejsce prosimy o Państwa reakcję i wsparcie w rozmowie z dziećmi, tak aby zachęcić je do wspólnego spożywania świeżych produktów w szkole, razem z rówieśnikami. Przykład kolegów i koleżanek jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na skuteczność Programu i kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych.

Zachęcamy Państwa również do wspólnego kontynuowania w środowisku domowym zdrowego odżywiania i aktywnego stylu życia, co niewątpliwie wzmocni skuteczność Programu, a przy tym będzie inwestycją w zdrowie całej rodziny.

Wszelkie informacje dotyczące Programu, w tym wykaz zatwierdzonych dostawców, dostępne są na stronie internetowej Programu: https://www.programdlaszkol.org/.

Program będzie realizowany w woj. lubelskim w I semestrze roku szkolnego 2022/2023  w okresie 19.09.2022r. – 13.01.2023r. oraz II semestrze 30.01.2023r. – 23.06.2023r. Okres udostępniania nakreślony przez organizatora akcji –8,  9, 10, 11, 12, 13 lub 14 wybranych tygodni rozpoczynających i kończących się w danym semestrze danego roku szkolnego.

Zobacz serial „Pamiętnik Chrumasa”.

Źródło: strona Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie.

Anna Katarzyna Kutwa-dyrektor szkoły