Interaktywne spotkanie online na żywo z bohaterami Plikiem i Folderem

W dniach 4 i 13 października uczniowie klas I-III i klas IV-VIII uczestniczyli w spektaklu on-line „Dzieci sieci – Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów”.

Spektakl prezentował rodzinę Oli, Filipa i ich mamę. Dzieci bardzo lubią gry komputerowe i spędzają w świecie wirtualnym sporo czasu. Filipa, gry i internet wciągają tak bardzo, że zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością, a nawet traci przyjaciół. Pewnego dnia chłopiec dostaje karę od mamy, nie może korzystać z telefonu, urządzenie jest schowane do dużej skrzyni. Chłopiec w czasie trwającej kary jest nerwowy, płaczliwy nie ma co ze sobą zrobić….Siostra bardzo martwi się o brata. Postanawia pomóc Filipowie z jego uzależnieniem. Dziewczynka wzywa na pomoc super bohaterów: Plika i Foldera. Bohaterowie ci wyskakują z wirtualnego świata i odwiedzają dom dzieci. Na całe szczęście udaje im się pomóc Filipowie, wyciągając go z uzależnienia od komputera i telefonu.

W drugiej części spotkania on-line Plik i Folder zadawali pytania uczniom. Następnie omawialiśmy wspólnie zagadnienia i szukaliśmy odpowiedzi na postawione pytania min.:

Jak zachowuje się uzależniona osoba?

W jaki sposób można pomóc osobie z uzależnieniem?

Jakie są właściwe działania Internetu?

Co możemy zrobić żeby nie dać się wciągnąć w uzależnienie?

Spektakl podejmował bardzo ważny temat bezpiecznego i świadomego korzystania z Internetu. Uczniowie dowiedzieli się o cyberzagrożeniach, ponadto bohaterowie krok po kroku wyjaśnili im, jak mogą sobie radzić z niebezpiecznymi sytuacjami w sieci.

Uczniowie naszej szkoły obiecali, że nigdy nie dadzą się pokonać wirusowi, który nosi nazwę „SIECIOWCIĄG” !!!! 🙂