Lubelski Festiwal Nauki

Grupa uczniów z kl. VIII i wychowawcą Reginą Wójcik 12 września br. poznawała kolejne wspaniałe miejsca w Lublinie.

Wojewódzka Biblioteka  Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Zwiedzanie biblioteki, która w zbiorach ma ok. 600 tysięcy woluminów zrobiło na nas wrażenie. Jednak jeszcze większe, wystawa „Ponownie w Lublinie. Pokaz kopii obrazu Jana Matejki „BITWA POD GRUNWALDEM”. Ponownie w Lublinie, ponieważ w czasie wojny Niemcy intensywnie szukali dzieła, wyznaczyli za wskazanie miejsca przechowywania obrazu Matejki nagrodę 20 milionów marek, a za ukrywanie informacji o nim groziła kara śmierci.  Choć uratowanie dzieła kosztowało życie dwóch osób, „Bitwa pod Grunwaldem” przetrwała wojnę  zabetonowana w schronie w Lublinie.

W chwili obecnej oryginał nie opuszcza  Muzeum Narodowego w Warszawie, a my mogliśmy podziwiać wspaniałą kopię w wymiarach 10 x 4,5 metra, wykonaną w ciągu 6 lat przez 29 letniego Ireneusza Rolewskiego, artystę malarza, absolwenta  Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Plac Litewski

Spacer po Placu Litewskim- pomnik Unii Lubelskiej, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Nieznanego Żołnierza oraz Konstytucji 3 Maja. Pałace- Czartoryskich, Lubomirskich, Rządu Gubernialnego oraz  gmach Poczty Głównej. Atrakcją placu Litewskiego są też  fontanny.

Nasz spacer został przerwany na chwilę odpoczynku  w McDonaldzie.

 Centrum Spotkania Kultur

Z podniebnych tarasów widokowych oglądaliśmy przepiękną panoramę Lublina.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II Centrum Transferu Wiedzy

 To ostatni punkt  wycieczki. Uczestniczyliśmy w  nietypowej inscenizacji rozprawy sądowej prowadzonej  przez sędziów Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji.

 „Jak bronić się przed hejtem w Internecie? Kopciuszek idzie do sądu…” Inspirowane baśnią, osadzone w dzisiejszych realiach posiedzenie sądu, w trakcie którego Kopciuszek broni swojego dobrego imienia przed kłamliwymi informacjami rozpowszechnianymi przez zazdrosne siostry w Internecie. Kopciuszek wygrywa sprawę, a widz otrzymuję jasny przekaz o konsekwencjach niewłaściwego postępowania.