fot. R. Wójcik.

Dzień wody w naszej szkole

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. Powodem ustanowienia święta był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody. Ta ogólnoświatowa akcja ma zwrócić uwagę ludzi na niewielkie zasoby wody pitnej, które posiadamy i, co za tym idzie, konieczność dbania o nie. 22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień wody w naszej szkole, z tej okazji uczniowie i pracownicy szkoły ubrali się na niebiesko. Szkolną akcję przeprowadziły panie Dagmara Martynowska-nauczyciel fizyki oraz Ewa Chojnacka- nauczyciel chemii. Nasza szkoła włączyła się w akcję Polskiej organizacji humanitarnej -PAH, mającej na celu podnoszenie świadomość nt. globalnych wyzwań wodnych. Podczas prezentacji i filmów poruszaliśmy tematy takie jak:
-dostęp do czystej wody to prawo człowieka, dostęp do bezpiecznej wody pitnej,
-oszczędzanie wody,
-rola, właściwości i skład chemiczny wody
-obieg wody w przyrodzie

Uczniom bardzo podobała się prezentacja filmu: „Woda nie tylko w kranie”. Animacja zaprasza dzieci do tego, aby spojrzały na kwestię wody na świecie z mniej oczywistej perspektywy. Wszystko, co wytwarza człowiek, potrzebuje wody. Najwięcej jej zużywamy nie w kranie, ale kupując rzeczy, do produkcji których była użyta Podczas obchodów największą atrakcją były doświadczenia, które mogliśmy wykonać z użyciem wody. Doświadczenia dotyczyły tematu: gęstości, napięcia powierzchniowego, higroskopijności, dyfuzji, oznaczaliśmy pH wody, badaliśmy przewodnictwo elektryczne wody, obserwowaliśmy 3 stany skupienia wody. Najbardziej efektywnym doświadczeniem okazała się „wędrująca woda”.

Z okazji Światowego Dnia Wody został ogłoszony konkurs plastyczny pt:” Woda źródłem życia”, oto zwycięzcy:

I miejsce : Alicja Kot, kl VII
II miejsce: Igor Gano, kl V
III miejsce: Wiktoria Kutwa, kl VIII

Wyróżnienie:
Igor Gospodarek, kl IV
Gabriela Tymicka, kl IV
Partycja Stachyra,kl VIII

Serdecznie gratulujemy!!!