Konkurs Elektryczny „Pstryk i działa”

18.03.2021 r. odbył się finał IV Regionalnego Konkursu Elektrycznego „Pstryk i działa”. Organizowany przez Zespół Szkół Energetycznych im. prof. Kazimierza Drewnowskiego w Lublinie, pod honorowym patronatem Kuratora Oświaty w Lublinie i Prezydenta Miasta Lublin.

Nasi uczniowie klasy VIII reprezentujący szkolę tj. Jakub Gołofit, Bartosz Gano, Wiktoria Kutwa, Anastazja Podleśna, Nina Wierzchowska i Laura Nowakowska, zmierzyli z rywalami z 7 różnych szkół województwa lubelskiego.

Konkurs składał się z dwóch etapów: szkolnego i regionalnego. W lutym odbył się pierwszy etap, rozwiązanie testu teoretycznego przez uczniów klas ósmych. Etap ten wyłonił 6 osób z największą liczbą punktów. Drużyna reprezentująca szkołę dostała kolejne zadanie. Zadanie projektowe, polegało na wykonaniu przez grupę uczniów doświadczenia fizycznego z zakresu elektromagnetyzmu i udokumentowaniu wykonanej pracy krótkim filmem. Grupa ze swoim filmikiem zakwalifikowała się do finału. Nasza drużyna nagrała niezwykle interesujące doświadczenie.

Podczas finału uczniowie pracując w grupach zmierzyli się z zadaniem doświadczalnym, polegającym na zbudowaniu obwodu prądu elektrycznego według schematu, korzystając z urządzeń znajdujących się w pracowniach elektrycznych ZSEn. Wiedza z zakresu elektromagnetyzmu była niezbędna do właściwej realizacji układu. Zadanie finałowe polegało na dobraniu odpowiedniej rezystancji do diody LED tak, żeby dioda świeciła jak najjaśniej i nie uległa uszkodzeniu. Komisja Konkursowa oceniając zadanie praktyczne brała pod uwagę wiedzę ogólna z zakresu elektryczności, bezpieczeństwo pracy i poprawność montażu obwodu elektrycznego. Niestety przy tym zadaniu popełnili błędy, które uniemożliwiły zajęcie  miejsca na podium 🙁

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy dojścia do finału !!! Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie.

W linku poniżej można obejrzeć filmik z doświadczeniem, który dał możliwość uczestnictwa w finale „Pstryk i działa”.

https://fb.watch/bXbw7F_OSe/