„Tłusty czwartek” !

Dawniej tłusty czwartek związany był z pożegnaniem zimy i świętowaniem nadejścia wiosny. Dziś wyznacza on w kalendarzu chrześcijańskim ostatni tydzień przed wielkim postem, kiedy wierni mogą dowolnie się objadać, choć kojarzy się przede wszystkim z objadaniem słodkościami. Tradycja jedzenia pączków na słodko pojawiła się w Polsce w XVI wieku. Dawniej przygotowując te słodkie drożdżowe ciastka do środka niektórych wkładano orzechy i migdały, a osoba, która trafiła akurat na pączek z „niespodzianką” miała cieszyć się szczęściem przez całe życie. W dzisiejszych czasach w tym dniu przed cukierniami ustawiają się długie kolejki. Na statystycznego Polaka przypada w ten dzień 2,5 pączka.

Powszechne jest przekonanie, że idealny (polski) pączek jest puszysty i jednocześnie lekko zapadnięty, z jasną obwódką dookoła – ma to świadczyć o tym, że ciasto smażone było na świeżym tłuszczu. Wartość energetyczna jednego typowego pączka (60 g) wynosi ok. 244 kcal (tj. 406 kcal w 100 g), ale kto się  przejmuje jakimiś kaloriami w „tłusty czwartek”?

Zakończenie karnawału powinno być nie tylko udane, ale smaczne. Ten stary zwyczaj  jest kultywowany po to aby tworzyć okazje do poznawania i kultywowania zwyczajów i tradycji polskich.