Fot. Archiwum. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

 

Centrum Nauki Kopernik zaproponował szkołom w całej Polsce dwie formy internetowych zajęć: e-Naukobus i e-Planetobus. To forma kontaktu z uczniami pozwalająca na przekazywanie im naukowej pasji, a także możliwość samodzielne odkrywania nauki bez wychodzenia z domu.

My jako jedna ze 100 szkół zakwalifikowaliśmy się do programu e-Naukobus. Były to zajęcia prowadzone w formie interaktywnego pokazu naukowego w dniu 28.05.2021r., podczas którego uczniowie poznali  tajniki z różnych dziedzin nauki. Edukatorzy  zaprezentowali  uczniom klas I-VIII różnorodne zagadnienia naukowe i razem z nimi wykonywali ciekawe eksperymenty.

Wspólne warsztaty otworzyły przestrzeń zarówno do samodzielnej pracy, jak i do zadawania pytań przez uczniów. Zajęcia e-Naukobus dzieci odebrały  bardzo pozytywnie. Były niezwykle ciekawe i uważamy, że pasowało do nich powiedzenie „Nauka przez zabawę”. Były uatrakcyjnieniem  zajęć on-line  prowadzonych w szkole, a także odskocznią od nich, nie tylko uczyły, ale i były formą zabawy. Były tym bardziej cenne, że nie wszystkie doświadczenia można wykonać w warunkach szkolnych. Uczniom najbardziej podobały się zajęcia dotyczące zjawiska ciśnienia powietrza. Aby wytłumaczyć uczniom to zjawisko, edukatorzy przy pomocy eksponatu Półkul Magdeburskich pokazali uczniom doświadczenie oraz wytłumaczyli skąd się wzięła nazwa eksponatu. Następnie wspólnie z uczniami wykonali doświadczenia używając balonów i plastikowych butelek.

Nasi uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez edukatorów centrum – przyznają nauczyciele. To wspaniała wycieczka do Centrum Nauki Kopernik bez wychodzenia z domu!

Dziękujemy edukatorom Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz nauczycielom szkoły, a w szczególności Pani mgr Anicie Kozłowskiej za sprawne przeprowadzenie zajęć online  i zapewnienie połączenia internetowego!