Zmieniają się przepisy dla hulajnóg elektrycznych ale też dla deskorolkowców

20 maja br. zaczęły  obowiązywać nowe przepisy ruchu drogowego dotyczące poruszania się hulajnogami elektrycznymi, ale  dotyczy to też np. deskorolek elektrycznych, urządzeń samobalansujących.

WAŻNE!

*Korzystający z hulajnogi elektrycznej może jechać nią, jeśli ma przynajmniej 18 lat. Osoby w wieku 10 -18 lat muszą mieć kartę rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T.

*Będzie zakaz poruszania się dziecka w wieku do 10 lat na drodze. Wyjątkiem jest strefa zamieszkania, ale dziecko musi być opieką osoby dorosłej.

*Taką hulajnogą można poruszać się wyłącznie drogą dla rowerów, a jeśli jej nie ma, to jezdnią. Maksymalna prędkość to 30 km/h.  Są pewne odstępstwa.

Na hulajnodze elektrycznej nie można będzie:

* Kierować w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,

* Ciągnąć lub holować innego pojazdu,

* Przewozić innej osoby, zwierzęcia lub ładunku,

* Jechać bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach.

Jeśli chodzi o deskorolki elektryczne, to  trzeba wiedzieć, że zasady są podobne, jak w przypadku hulajnóg.  Z tym że jest kategoryczny zakaz korzystania z jezdni. Jeśli nie ma wyznaczonej drogi rowerowej, to można poruszać się chodnikiem, ale trzeba pamiętać, że pierwszeństwo maja piesi.

Zwykłe hulajnogi, wrotki i deskorolki. Podstawową zasadą jest to, że jeździ się po chodniku. Nie można korzystać z drogi dla rowerów. Prędkość ma być zbliżona do prędkości pieszego.

Warto też na nowo poznać zasady dotyczące: rolek, wrotek, deskorolek.

Zasady_korzystania_z_hulajnog_elektrycznych__UTO__UWR_od_20_05_2021_r__-_wybrane_zmiany_w_przepisach-1