wycieczka poniedzialek kl 2-3

„Wędrówka po Lubelszczyźnie szlakiem ginących zawodów”

wycieczka poniedzialek kl 2-3

W ostatnim tygodniu nauki szkolnej klasa II w towarzystwie kolegów z klasy III udała się na wycieczkę do Wojciechowa, miejscowości słynącej z tradycji kowalskich. Wszystkich urzekły malownicze krajobrazy tej okolicy, zachęcające do pieszych wędrówek i&nbspwycieczek rowerowych.

W Wojciechowie znajduje się unikatowa Wieża Ariańska, która czyni tę miejscowość „perełką wśród lubelskich wsi”. Wybudowana została w latach 1520-1530 początkowo pełniła funkcję obronno-mieszkalną, później miał tu swoją siedzibę zbór kalwiński, a&nbspnastępnie wykorzystywano ją do celów gospodarczych. Obecnie mieści się tutaj Muzeum Kowalstwa, jedyne tego typu muzeum w Polsce. Jego kolekcję tworzy ponad 1000 eksponatów kowalstwa artystycznego i użytkowego z kraju i zagranicy. Nasi uczniowie mieli niecodzienną możliwość sprawdzenia działania narzędzi rolniczych i&nbspkowalskich np. zaostrzenia siekierki na ręcznej szlifierce, mieli też niepowtarzalną okazję zagrania marsza na kowadle. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła lekcja muzealna w Wojciechowskim Muzeum Regionalnym, gdzie uczniowie zapoznali się z&nbsplegendą o podkowie szczęścia. Kolejnym punktem programu była wizyta w jednej z&nbspnajsłynniejszych kuźni w Polsce. Kuźnia ta została wybudowana w 1920 roku. Do dziś podkuwane są tu konie, naprawiane narzędzia rolnicze, wykuwane ręcznie wyroby artystyczne. Mogliśmy obserwować pokaz „kucia na żywo”, podziwiać wyroby mistrza oraz zakupić podkowę „na szczęście”. Właściciel kuźni w przesympatyczny sposób poprowadził warsztaty edukacyjne „Kowalstwo jako zawód, pasja i tradycja”.

Wędrując ścieżkami Lubelszczyzny dotarliśmy do kolejnego mistrza, tym razem mistrza od lepienia garnków – garncarza. Tutaj podziwialiśmy dzieła sztuki garncarskiej wykonane na przestrzeni kilku pokoleń. Lepiliśmy z gliny posługując się prawdziwym kołem garncarskim, będąc przekonani, że: „Nie święci garnki lepią”, jednak… z&nbspprzykrością musimy stwierdzić, że ani wytwór klasy III, ani dzieło klasy II nie dorównało temu, co na naszych oczach „wyczarował”garncarz.

Ostatnim etapem wycieczki było miejsce wymarzone na poobiedni relaks to Park Zwierząt, Rozrywki i Edukacji – ZOO Wojciechów. Na powierzchni 4 hektarów zgromadzono kilkadziesiąt gatunków egzotycznych zwierząt. To idealne miejsce dla&nbspwszystkich, którzy preferują spędzanie wolnego czasu w bezpośrednim kontakcie z&nbspnaturą.

Pogoda dopisała, humory i kondycja też. Dzisiejszy wyjazd potwierdził dobrze wszystkim znaną prawdę: „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”. Lubelszczyzna to przepiękna Kraina Lessowych Wąwozów zwana LESSLANDIĄ, to wymarzone miejsce na wakacyjne wyjazdy. Wędrówka szlakiem ginących zawodów to tylko przedsmak tego co przed nami, co nie odkryte. Jeszcze tylko… środa, czwartek, piątek i….WAKACJE!!! ZNÓW BĘDĄ WAKACJE!!!

Życzę młodym turystom słonecznej pogody i niezapomnianych przeżyć podczas wakacyjnych, letnich wędrówek.

Wychowawca klasy II
Ewa Dudek