basen i inne atrakcje

„W cieniu maków czerwonych”

basen i inne atrakcje

Fot. R. Wójcik. Grupa uczniów naszej szkoły z „niedźwiedziem  Wojtkiem” przed budynkiem Filharmonii w Lublinie po obejrzeniu sprzetu wojskowego z minionej  epoki.

Pod takim tytułem, z okazji 72 rocznicy Bitwy pod Monte Cassino, uczniowie naszej szkoły wysłuchali Koncertu Edukacyjnego w Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie. Przygotowanie koncertu dla dzieci nie jest rzeczą łatwą. Jednak żywa muzyka, prezentacja multimedialna wzbogacona gawędą historyczną o żołnierzach II Korpusu Generała Władysława Andersa zaciekawiła uczniów. W historię II Korpusu Polskiego wprowadził dzieci, niezwykły niedźwiedź Wojtek, który z Polskim Wojskiem przeszedł szlak bojowy od Iranu przez Afrykę do Włoch. Kapral Wojtek był maskotką, kolegą, przyjacielem żołnierzy oraz świadkiem wydarzeń związanych z przebiegiem działań wojennych.

Spotkanie w filharmonii wzbogacili, recytując wiersze, członkowie grup rekonstrukcyjnych w replikach mundurów II KP. Głównymi narratorami byli jednak muzycy Filharmonii Lubelskiej, którzy wykonali pieśni: Lwowskie dzieci, Prowadź Panie Generale, Żołnierski szlak, To nic, że kraj daleko stąd, Jałta i Czerwone Maki na Monte Cassino.

Koncert był nie lada gratką dla dzieci. Uczniowie wzorowo zachowali się w filharmonii. Miło było patrzeć jak w skupieniu i z uwagą wysłuchali historycznej i muzycznej opowieści.