Wyjazdowe warsztaty klas I-III

motycz

Fot. D. Sokołowska. Rywalizacja sportowa uczestników warsztatów przyrodniczych w OES w Motyczu Leśnym.

Dnia 15 czerwca 2015r. tj. poniedziałek klasy I, II i III wraz z wychowawcami: mgr Edytą Strug, mgr Ewą Kliczka, mgr Dorotą Sokołowską, brały udział w przyrodniczych warsztatach w Ośrodku Edukacji Społecznej w Motyczu Leśnym.

 Pewien niepokój wzbudzał siąpiący deszcz i pochmurna pogoda, jaka panowała tego dnia od rana, ale nikt się tym nie przejmował. Każdy z uśmiechem na twarzy jechał na wycieczkę. Na miejscu okazało się, że jest to wspaniałe miejsce do wypoczynku, ciekawych metod nauki, będących atrakcyjnym uzupełnieniem edukacji szkolnej naszych uczniów.

Dom Fundacji „Szczęśliwe Dzieciństwo” w Motyczu Leśnym od 1992 roku stanowi bazę dla różnorodnych działań podejmowanych przez Fundację. Wykorzystując różnorodne pomoce oraz autorskie programy, organizatorzy warsztatów starają się aktywizować uczniów, pomagać im odkrywać swoje talenty i rozwijać różnorodne zainteresowania.

Pracownicy ośrodka prowadzili warsztaty metodami aktywizującymi grupę przy udziale ciekawych pomocy dydaktycznych tj. karty pracy, gry, prezentacje.

Uczniowie podzieleni byli na trzy grupy wiekowe i brali udział w następujących zajęciach: „Warsztaty przy piecu chlebowym”.

Dzieci miały okazję własnoręcznie wyrabiać bułeczki z ciasta drożdżowego, które następnie były wypiekane w tradycyjnym piecu chlebowym. Uczniowie zapoznali się z tradycją wypiekania chleba, poznali budowę pieca chlebowego i sprzęty
używane dawniej w gospodarstwie domowym.

Kolejnym elementem warsztatów było ręczne robienie masła w drewnianych maselnicach podczas, którego uczniowie poznali najważniejsze wiadomości dotyczące tradycji i historii wyrabiania masła w Polsce. Na zakończenie warsztatu dzieci zabrały masło i bułeczki do domu, aby dać skosztować swoim rodzicom.

Wiosenne obrazki z papieru czerpanego„. Zajęcia składały się z części teoretycznej oraz praktycznej. Uczniowie mogli dowiedzieć się kiedy powstał papier i kto go wynalazł. Następnie z pomocą instruktorów sami tworzyli papier czerpany. Na początku na odpowiednich ramkach pobierali papier czerpany, następnie przykładali do niego wcześniej wybrany obrazek i odciskali z niego wodę. W ten sposób tworzyli własne niepowtarzalne obrazy. Praca ta była bardzo pracochłonna.

„Ścieżka przygód”. Każda z grup podzielona było na cztery zespoły. Gra przeprowadzona przez panią animator miała na celu uzmysłowić uczniom, jak bogata i zarazem konieczna do istnienia świata jest sieć powiązań w przyrodzie. Uczniowie odpowiadali na szereg zagadek i mieli do rozwiązania różnorodne rebusy. Zajęcia poświęcone były głównie zwierzętom i ich roli w przyrodzie z wykorzystaniem gier, zajęć plastycznych i treningu kreatywności oraz obserwacji terenowych. Na terenie ośrodka znajduję się tez hodowla danieli. Każdy uczeń mógł nakarmić zwierze i dowiedzieć się ciekawych informacji o tym gatunku.

Po bardzo interesujących warsztatach każdy z uczniów miał możliwość na świeżym powietrzu pochodzić na szczudłach, porzucać frisbee czy zwiedzić piękny teren ośrodka. Po niezwykle ciekawych zajęciach warsztatatowych każdy z nas wrócił do domu w dobrym humorze. Pewnie wrócimy tu jeszcze za rok!!

mgr Dorota Sokołowska-nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej