Znaczek to nie tylko taki sobie kawałek papieru

DSCF4996

Fot. R. Wójcik. Uczniowie z młodszych klas odbierają pamiątkowe dyplomy od Pani Anny Frymus Regionalnego Koordynatora ds. Filatelistyki Poczty Polskiej Oddział w Lublinie.

Osoby, które zainteresowały się filatelistyką, wiedzą iż jest to pasja bez ograniczeń. Daje nie tylko ogromna radość, ale również ogromny zasób wiedzy. Przez ręce filatelistów przechodzą znaczki z całej Europy, a nawet świata, każdy z nich ma&nbspswoja historię. Pasja ta, to nie tylko krótkotrwałe hobby, ale zainteresowanie, do&nbspktórego wraca się nawet po latach.

Czym właściwie jest filatelistyka? Kiedy powstał pierwszy znaczek świata i co na nim widniało? Co znajdowało się na pierwszym znaczku polskim? Jak funkcjonuje Poczta Polska? Na te pytania uczniowie naszej szkoły otrzymali odpowiedzi, w&nbspczasie spotkania zorganizowanego przez mgr Reginę Wójcik z Panią Anną Frymus Regionalnym Koordynatorem ds. Filatelistyki Poczty Polskiej w Lublinie.

Uczniowie w czasie układania puzzli i innych zabaw edukacyjnych dowiedzieli się, czym jest znaczek pocztowy. Jest on, przede wszystkim, znakiem opłaty pocztowej. Posiada ząbkowanie, a także nominał znaczka czyli cenę, rok wydania, nazwę drukarni i kraju. Znaczki okolicznościowe posiadają, również nazwę okoliczności z&nbspjakiej zostały wydane. Kształty, również są rożne. Najbardziej popularny to&nbspczworokąt, ale spotyka się również znaczki trójkątne, a nawet owalne.

Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały kartki pocztowe z Mikołajem, pamiątkowe dyplomiki z nadrukiem „Filatelistyka moje hobby”.

Filatelistyka jest to hobby, które powoli zanika. Coraz częściej korzystamy z poczty elektronicznej. Czasami wspominamy czasy, kiedy szczególnie w okresie świątecznym dostawaliśmy kartki i listy.

Być może dzięki takim ciekawym lekcjom dzieci zainteresują się filatelistyką. To&nbspnaprawdę ciekawa pasja!

mgr Ewa Kliczka nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej