Porządkowali groby przed Świętem Zmarłych

sprzatanie cm

Fot. A. Podleśna. Uczniowie szkoły porządkują mogiły na Cmentarzu Parafialnym w Konopnicy.

Jak co roku w listopadzie tuż przed Świętem Zmarłych, uczniowie klas młodszych naszej szkoły postanowili w szczególny sposób uczcić pamięć tych, którzy odeszli. W tym celu udali się na Cmentarz Parafialny w Konopnicy z Panią Katarzyną Kutwa i Anetą Podleśna. Porządkowanie i odwiedzanie takich mogił to najlepszy sposób na lekcje patriotyzmu – mówią nauczyciele. Na miejscu zaopatrzeni w grabie, zmiotki i worki foliowe uczniowie szkoły zajęli się porządkowaniem terenu wokół grobów żołnierzy z I wojny światowej, grobu ks. Jana Kureczko. Uczniowie zapalili znicze na grobach, pełni refleksji i zadumy wrócili do szkoły.

Natomiast uczniowie klas starszych jak co roku, zajmują się wyglądem otoczenia i pomnika na grobie patrioty – Emila Brzozowskiego, którego mogiła znajduje się na polach Stasina.

To już tradycja w historii szkoły- w ten sposób opiekujemy się grobem Emila Brzozowskiego już od dobrych kilku lat- mówi polonistka Pani Małgorzata Zawistowska. Emil Brzozowski to trochę zapomniany młody patriota, który za swoją patriotyczną postawę i poświęcenie dla ojczyzny został pośmiertnie odznaczony orderem Odrodzenia Polski stopnia IV. Wódz naczelny Józef Piłsudski nadał „Emilowi” 15 maja 1922 pośmiertnie Order Virtuti Militari klasy V. Młody Emil nie poległ na polu bitwy, nie został umieszczony na liście poległych żołnierzy, nie doczekał walki z karabinem pod dowództwem marszałka Piłsudskiego, o czym z pewnością marzył. Jest uosobieniem tych który poświecili wszystko dla Ojczyzny. Został pochowany w miejscu śmierci z dala od innych niezłomnych Bohaterów.

Więcej o Emilu Brzozowskim można przeczytać na stronach: http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje, mil-brzozowski-zapomniany-mlody-patriota,14966

mgr Jacek Wójcik-dyrektor szkoły