Ogólnopolska akcja „Narodowe Czytanie”

Fot.M. Tomasik.  Nauczyciel naszej szkoły mgr A. Poręba czyta fragmenty trylogii „Ogniem i mieczem” w ramach obchodów ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie” w sali konferencyjnej U. G. Konopnica.

6 września 2014 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Była to trzecia edycja akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Bronisława Komorowskiego. Głównym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Dwa lata temu Narodowe Czytanie zainaugurowała wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W zeszłym roku, podczas drugiej odsłony akcji, w całej Polsce czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry. W tym roku spotkaliśmy się w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Konopnica, żeby raz jeszcze wspólnie przeżyć zapierające dech w piersiach przygody sienkiewiczowskich bohaterów w wykonaniu Posła na Sejm RP Jana Łopaty, Wójta Gminy Konopnica Mirosława Żydka, dyrektorów miejscowych szkół podstawowych i gimnazjum, bibliotekarzy oraz mieszkańców. Przedstawicielami naszej szkoły w tym, jakże wyjątkowym, przedsięwzięciu były panie: mgr Regina Wójcik, mgr Małgorzata Zawistowska oraz mgr  Aleksandra Poręba.

 

Wspólna lektura była niepowtarzalną okazją do tego, aby odczytać tekst „Trylogii” na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, co ów tekst  mówi  nam dziś o Polsce  i Polakach.

mgr Aleksandra Poręba – nauczyciel j. angielskiego