Wszystkie Kolory Świata

Każdego roku ponad 1,5 miliona dzieci umiera z powodu chorób, którym można zapobiec. Jednak wystarczy zaszczepić dziecko, by było ono chronione przed tragicznymi skutkami takich chorób jak gruźlica, odra, tężec, polio czy zwyczajna biegunka powodująca odwodnienie organizmu. Szczepienie to najbardziej skuteczny i najtańszy sposób walki z wieloma chorobami. Celem UNICEF jest objęcie programem szczepień jak największej liczby dzieci w Czadzie, tak, aby ograniczyć śmiertelność dzieci spowodowaną tymi chorobami.  Projekt „Wszystkie Kolory Świata” jest odpowiedzią na dramatyczna sytuację dzieci w Czadzie. Chcemy uświadomić dzieciom i młodzieży, że pomaganie może być przyjemne i wiązać się z pozytywnymi emocjami, a ponadto, że dzięki ich zaangażowaniu można uratować życie dziecka. Projekt wspiera Ambasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska. Szkoła Podstawowa w Stasinie po raz pierwszy przystąpiła do projektu .

W ramach akcji chętni uczniowie przygotowują specjalną, charytatywną laleczkę UNICEF. Laleczka ta nie jest zwykłą szmacianą lalką – jest symbolem pomocy, jakiej dzieci chcą udzielić swoim rówieśnikom z biednych krajów. Dzieci, przystępując do pracy, same decydują, z jakiego kraju będzie pochodziła ich laleczka, jak będzie miała na imię, jaki będzie jej kolor skóry oraz czy i jakie będzie miała hobby. Tymi informacjami uzupełniają „akt urodzenia” laleczki. W akcję mogą się zaangażować rodzice, dziadkowie i opiekunowie dzieci. Dzięki takiej „międzypokoleniowej” współpracy z powstają małe, szmaciane dzieła sztuki.

Wystawa laleczek będzie trwała szkole do końca stycznia, następnie , podczas zabawy choinkowej 2 lutego odbędzie się aukcja uszytych przez dzieci laleczek.  Każdy, kto zechce wziąć udział w aukcji będzie mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie dziecku z Czadu, przekazując na ten cel darowiznę (min.10 zł). Zachęcamy do udziału w akcji „Wszystkie kolory świata”.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej UNICEF, a w szczególności obejrzenia galerii zdjęć z lalkami zrobionymi przez uczniów naszej szkoły.

http://unicef.pl/Wspolpraca-ze-szkolami/Szkoly-wspolpracujace/%28szkola%29/2741

mgr Izabela Misztal

szkolny koordynator projektu