Fot. R. Wójcik. W Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania uczniowie starszych klas czytali naszym milusińskim.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 29 września 2022r. nasza szkoła uczestniczyła w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania.

Czytanie na głos ma dla dzieci ogromne znaczenie. Wpływa na rozwój dziecka, wzbogaca słownictwo, rozbudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, pomaga w budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi.

Czytelnicy z klas starszych bardzo odpowiedzialnie, ale i z humorem podeszli do tego wydarzenia. Wykorzystując księgozbiór biblioteki szkolnej i zakupione ostatnio książki w ramach NPRCZ samodzielnie dokonali wyboru literatury do czytania młodszym kolegom. Chętnie i z dużym zaangażowaniem przygotowali kolorowe stroje i kostiumy, by rozbudzić  ciekawość dzieci oraz zainteresowanie czytanym na głos tekstem. Dla oddziału przedszkolnego, poza czytaniem książek, starsi koledzy zorganizowali też wesołe gry i zabawy. Radosne buzie przedszkolaków, sprawiły wiele satysfakcji starszym kolegom.

Dla uczniów klas starszych ten maraton czytania był nie tylko wielką frajdą, ale też czasem spędzonym z książką i czasem kształtującym ich umiejętności czytelnicze.

Jak starsi czytelnicy komentowali Dzień Głośnego Czytania?

„Czułem się dobrze czytając maluchom, odwdzięczyłem się za to, że kiedyś, jak byłem mały, starsi koledzy mnie czytali” – Jan.

„Bardzo się cieszyłem, że mogłem czytać młodszym klasom, czułem się ważny” – Przemek.

„Troszkę się stresowałam przy czytaniu, ale wiem, że w ten sposób przełamuję swoje lęki”-Ala.

„Lubię występować i nie czułem tremy czytając na głos maluchom ” – Mikołaj.

„Taka akcja zachęca wszystkich do czytania”- Igor.

Zachęcamy dorosłych do czytania dzieciom, co najmniej 20 minut dziennie. Warto czytać!