Gdy temperatura rośnie, musimy zachować szczególną ostrożność, aby upewnić się, że nasze zwierzaki dobrze znoszą upały. Oto kilka wskazówek, które pomogą zapewnić bezpieczeństwo zwierzakom w takich upałach, jakie mamy ostatnio w Polsce.

Pamiętaj!

  1. Nie zostawiaj zwierzaka w samochodzie.
  2. Unikaj spacerów w pełnym słońcu.
  3. Staraj się utrzymywać chłodne miejsca w domu.
  4. Sprawdź rasę swojego psa i jego tolerancję na ciepło. Zwierzęta starsze, otyłe, cierpiące z powodu chorób serca oraz rasy krótkonose (np. mopsy, buldogi, boksery, pekińczyki, Shih Tzu) są zdecydowanie mniej tolerancyjne na wysokie temperatury. Szczególnie uważać należy także na szczenięta i kocięta, zwłaszcza te kilku- kilkunastodniowe. u których mechanizmy termoregulacji nie są jeszcze w pełni sprawne, upały mogą być dla nich szalenie niebezpieczne.
  1. Bądź czujny w dbałości o stan zdrowia Twojego zwierzaka. Kontrola taka ma na celu min. określenie stanu zdrowia oraz zastosowanie profilaktyki przeciw kleszczowej i przeciw pchłom co jednocześnie stanowi prewencje roznoszonych przez te ektopasożyty chorób. W miesiącach letnich, psy i koty o wiele więcej czasu spędzają na świeżym powietrzu a tym samym są bardziej na nie narażone.

Pamiętajmy również, że w czasie upałów szczególnie niebezpieczny jest nieodpowiedni kaganiec dla psa, który uniemożliwia mu swobodne otwarcie pyska i ziajanie.

W gorącym okresie szczególnej pomocy potrzebują także dzikie ptaki i inne wolno żyjące zwierzęta. Wszystkie one chętnie skorzystają z wody udostępnionej w płaskich naczyniach, ustawionych w cieniu.