Kampania trwa od 16 do 22 września każdego roku. Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą na celu zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania.

W tym roku kampania ma zmotywować wszystkich byłych i przyszłych uczestników do przyłączenia się do 20. edycji ETZT, a jej motywem przewodnim jest  „Bezpiecznie i zdrowo dzięki zrównoważonej mobilności”. Wybór tematu jest hołdem upamiętniającym trudy, jakie Europa – i świat – odczuły w czasie pandemii COVID-19. Stanowi on również refleksję nad możliwościami zmian wynikającymi z tego bezprecedensowego kryzysu zdrowotnego obserwowanego w Europie.

Zgodnie z obowiązującą Uchwałą Rady Miasta Lublin podczas „Dnia bez Samochodu” obowiązują bezpłatne przejazdy za okazaniem ważnego dowodu rejestracyjnego auta. W środę, 22 września ważny dowód rejestracyjny uprawnia do bezpłatnego przejazdu jedną osobę wszystkimi liniami komunikacji miejskiej kursującymi na zlecenie ZTM w Lublinie.

W naszej szkole na lekcjach techniki i godzinach wychowawczych zostanie poruszony temat „Jestem bezpieczny na drodze”. Ponadto uczniowie będą mogli wziąć udział w quiziach dotyczącym ruchu drogowego i bezpiecznej jazdy na rowerze, zorganizowanych przez nauczycieli.