Fot. J. Wójcik. Międzynarodowy Dzień Pizzy w klasie drugiej. Aby zjeść pyszną pizzę trzeba było wcześniej trochę się napracować....na zdjęciu uczniowie z wychowawcą klasy mgr E. Łączka.

Międzynarodowy Dzień Pizzy

Pierwszym skojarzeniem z pizzą są Włochy, gdyż wielu uważa słoneczną Italię za ojczyznę tego dania. Nie jest to jednak do końca prawdą, ponieważ początki pizzy sięgają starożytnej Grecji. To Grecy jako pierwsi wypiekali czysty placek i polewali go oliwą. Takie placki wypiekano dużo później na kamieniu w Neapolu. Również polewano je oliwą i posypywano świeżym rozmarynem. Dopiero pod koniec XIX wieku, kiedy do Neapolu przybyła królowa Małgorzata, podano jej placek z sosem pomidorowym i mozzarelą. Tak jej posmakował, że od jej imienia został nazwany pizzą margheritą.

Pizza jest daniem smacznym, łatwym i szybkim w przygotowaniu. Jednak w każdym kraju serwuje się ją nieco inaczej.

Na całym świecie 9 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Pizzy. W naszej szkole również obchodzimy to święto. Wychowawcy: mgr E. Kliczka, mgr J. Kulig, mgr E. Łączka, mgr E. Strug,  zamówili pyszną pizzę i zadbali aby przy podziale matematycznym na ćwiartki wszysko się zgadzało… Wspaniały zapach można było czuć przez cały dzień trwania zajęć lekcyjnych.

Uczniowie przygotowali się do tego dnia poszerzając wiedzę na temat pizzy oraz przygotowując plakaty.

Z pewnością możemy powiedzieć, że w szkole narodziła się nowa tradycja, bardzo smaczna tradycja!!! Serdeczne podziękowania należą się przede wszystkim  Rodzicom którzy „zasponsorowali” pyszną pizze! Dzieci bardzo dziękują!

Aby nie było łatwo, smacznie i przyjemnie była też  matematyka, ułamki na przykładzie pizzy do druku, można znaleźć na stronie internetowej:

https://www.pinterest.se/pin/691232242788554937/?amp_client_id=CLIENT_ID(_)&mweb_unauth_id=%7B%7Bdefault.session%7D%7D&from_amp_pin_page=true