Fot. Speed-Ball Lublin

Czy znacie tę dyscyplinę sportu?

Speed-ball”– dyscyplina sportowa, w której wykorzystywana jest rakieta i piłka na uwięzi. Jest ona przymocowana półtorametrową żyłką do statywu o wysokości 1,7 metra i rotuje po obwodzie wokół niego. W speed-ballu występują konkurencje: Super Solo, Solo Relay, Singiel, Debel, Debel Mix. Gra singlowa. Oto kilka zasad:

  • Jest to gra pomiędzy dwoma zawodnikami;
  • W każdym przedziale wiekowym istnieje podział na kategorie mężczyzn i kobiet;
  • Grę rozgrywa się do 10 punktów, mecz wygrywa zawodnik po wygraniu dwóch lub trzech setów;
  • Grę rozpoczyna się, serwując zgodnie z ruchem wskazówek zegara (prawą ręką forhendem lub lewą ręką bekhendem);
  • Po każdym zdobytym punkcie następuje zmiana serwującego powodująca zmianę kierunku gry;
  • Zawodnik zdobywa punkt, jeśli po jego uderzeniu piłka dwukrotnie okrąży statyw bez uderzenia ze strony przeciwnika.

Zawodnik zdobywa punkt jeśli jego przeciwnik: uderzy piłkę tak, iż ta uderzy w statyw; wejdzie na strefę neutralną (strefa oddzielająca połowy kortu o szerokości 60 cm);wypuści rakietę z ręki; uderzy żyłkę, a nie piłkę”-tyle Wikipedia.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że jedna z uczennic naszej szkoły-Alicja Kot z kl. VI  i nasz ubiegłoroczny absolwent-Krzysztof Kot uprawiają tę dyscyplinę w klubie sportowym „Speed-ball” w Lublinie. Na V Mistrzostwach Polski drużyna „Speed-Ball Lublin” zdobyła jeden złoty medal, dwa srebrne i cztery brązowe, a także tytuł Mistrza Polski.

W dniu 09.09.2020 Radio Lublin odwiedziło  Speed-balistów z Lublina. Wywiadu udzielił między innymi Krzysztof i Alicja:

– „W zespole gram od roku – mówi Krzysztof Kot: – Jest to bardzo fajny sport. Na początku myślałem, że nie trzeba biegać za piłką, potem okazało się, że jest wręcz odwrotnie, trzeba trochę sobie poskakać, zrobić kilka skłonów, żeby odbić piłkę i zrobić szybki return, czyli odbicie. Można się bardzo zmęczyć, ale też frajda przy tej grze jest ogromna”.

– „Podoba mi się ta adrenalina i poczucie siły, że jestem w stanie odbić coś, czego czasem nikt nie potrafi odbić – mówi Alicja Kot: – Ogólnie myślę, że to jest gra warta polecenia.”

Zechcemy w najbliższym czasie tą nową w naszym kraju dyscypliną sportową zainteresować uczniów naszej szkoły-mówi Sławomir Furtak nauczyciel wychowania fizycznego. Tym bardziej, że ten rodzaj sportu można uprawiać również w domu, a najtańszy sprzęt można zakupić już od  250,00 zł.

Jeżeli chcecie posłuchać więcej: https://radio.lublin.pl/2020/09/speed-ball-lublin-z-siedmioma-medalami-mistrzowska-druzyna-z-lublina/