Bon turystyczny

Polski Bon Turystyczny jest narzędziem, który ma na celu wsparcie finansowe polskich rodzin. To nowa forma wsparcia w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19.

Jak działa?

Polski Bon Turystyczny ma formę elektronicznego bonu, ważnego do końca marca 2022r.

Będzie można go wykorzystać do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym.

Dla kogo?

Z bonu turystycznego mogą korzystać osoby uprawnione do pobierania świadczeń w ramach programu 500 plus, a także dodatku wychowawczego. Wyniesie jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia. Bon będzie przysługiwał również dzieciom, których rodzice pracują za granicą i pobierają tam inne świadczenie rodzinne. Dzieciom z orzeczeniem niepełnosprawności przysługuje bon w wysokości 1 000 złotych.

Gdzie wykorzystam bon?

Bony będą dostępne w formie elektronicznej. Z pierwszych będzie można skorzystać najprawdopodobniej na przełomie lipca i sierpnia. Bon będzie można wykorzystać w Polsce.  Obecnie trwają prace nad katalogiem bazy turystycznej. Koordynuje je Polska Organizacja Turystyczna: https://www.pot.gov.pl/pl

Bon jest ważny do końca marca 2022 roku. Może być wykorzystany kilkukrotnie, nie musimy jednorazowo wydać całej kwoty.

Jak składam wniosek?

Bon otrzymasz po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak 500+. System pozwala na łatwą rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej. Po zalogowaniu się do Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i aktualizacji lub potwierdzeniu swoich danych, na telefon lub e-mail otrzymamy kod, który trzeba będzie podać przy rezerwacji lub realizacji konkretnej usługi. Płatności bonem będą realizowane w oparciu o SMS. Chcąc zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba będzie okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny SMS.

Kontakt

Jednocześnie z rozpoczęciem świadczenia Polskiego Bonu Turystycznego zostanie uruchomiona specjalna infolinia, która będzie wspierała zarówno turystów, jak i przedstawicieli branży turystycznej. Będzie ją prowadził Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Odpoczywaj w Polsce – propozycja Polskiej Organizacji Turystycznej

Polska Organizacja Turystyczna stworzyła stronę, na której prezentuje – za pomocą interaktywnej mapy – bogatą ofertę turystyczną Polski: m.in. produkty turystyczne nagrodzone Certyfikatami POT, zdobywców tytułu „Polska Marka Turystyczna” oraz laureatów konkursu „EDEN – European Destination of Excellence” i „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej”, a także polskie obiekty z listy UNESCO i parki narodowe. W ten sposób POT chce zainspirować turystów do odwiedzenia sprawdzonych miejsc i atrakcji.

Strona akcji: https://odpoczywajwpolsce.pl/
Informacja pochodzi ze strony: https://www.gov.pl/web/rozwoj/bonturystyczny