Fot. J. Wójcik. Uczniowie z klas V-VIII biorący udział w Ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie” w Szkole Podstawowej w Stasinie.

Narodowe Czytanie 2019

Ogólnopolska akcja „Narodowe Czytanie” została zainicjowana przez Prezydenta RP w 2012 roku, lekturą „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, a w 2018 „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz  44 teksty Antologii Niepodległości.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  „Nowele polskie”. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka;
  3.  Katarynka – Bolesław Prus;
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz;
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont;
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski;
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz;
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.

Społeczność naszej szkoły również aktywnie włączyła się do udziału w tak niezwykle ważnym dla każdego Polaka wydarzeniu. Uczniowie z klas V-VIII pod okiem nauczycieli j. polskiego: mgr Małgorzaty Zawistowskiej i mgr Agnieszki Chomickiej, zaprezentowali się czytając z podziałem na role fragmenty noweli „Katarynka” Bolesława Prusa. Nowela opisuje losy niezwykle zacnego mecenasa, znawcy muzyki oraz sztuk pięknych, Pana Tomasza oraz niewidomej dziewczynki.  Losy obojga bohaterów połączył instrument muzyczny – katarynka. Taka konfrontacja obojgu przyniosła korzyści. Mężczyzna ponownie otwiera się na świat, dziewczynka dostaje szansę na normalne życie. Trafnie dobrane dialogi pozwoliły głębiej zrozumieć sens i przesłanie utworu. Spotkanie upłynęło w podniosłej atmosferze.