Fot. M. Kot. Uczniowie klasy drugiej z wychowawcą mgr Anetą Podleśną konsumują "wiosenne kanapki" przygotowane przez uczniów podczas zajęć.

Wiosenne kanapki

Co dzieci i dorośli najczęściej  jedzą na śniadanie? Najczęściej sięgają po kanapkę, na której układają swoje ulubione dodatki. Kanapki wcale nie muszą być nudne, można je robić i na ciepło i na zimno,  kłaść na nie np. ugotowane jajko, ogórka, paprykę.  Większość z nas  lubi  kanapki z warzywami zwłaszcza wiosną, kiedy organizm przestawia się z trybu zimowego i łaknie nowalijek.

W tym tygodniu drugoklasiści podjęli wielkie wyzwanie. Podczas zajęć przygotowali zdrowe i kolorowe kanapki.  Dzieci przyniosły do szkoły potrzebne produkty i tworzyły smaczne, pełne witamin kanapki. Praca przyniosła wszystkim wiele radości. Uczniowie przekonali się, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie. I ta maksyma sprawdziła się tu doskonale, gdyż największe „niejadki” zjadały swoją porcję z apetytem. Można śmiało powiedzieć, że dzieci zadanie wykonały doskonale. Kanapki nie tylko były smaczne, zdrowe, ale i pięknie ozdobione. Dzieci przy robieniu kanapek kształciły odpowiednie nawyki  żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków. Zdaniem uczniów zajęcia były “bardzo smaczne”.