Fot. D. Martynowska. Dorota Mączka certyfikowany trener, edukator, socjoterapeuta Centrum Edukacyjno-Terapeutycznego Art-Presti w Lublinie, podczas prelekcji w Szkole Podstawowej w Stasinie.

„Współczesne zagrożenia dzieci i młodzieży…”

W dniu 07 marca 2019 roku tj. czwartek  w naszej szkole odbyła się 45-minutowa prelekcja n.t. „Współczesne zagrożenia dzieci i młodzieży, rodzaje oraz skala zjawiska, sygnały ostrzegawcze i skutki”, którą poprowadziła mgr Dorota Mączka certyfikowany trener, edukator, socjoterapeuta Centrum Edukacyjno-Terapeutycznego Art-Presti w Lublinie. Uczestnikami spotkania byli nauczyciele i rodzice biorący udział w szkolnym zebraniu.

W życiu wszyscy spotykamy się z różnymi zagrożeniami. Szczególnie narażona jest na nią młodzież i dzieci szukający prostych rozwiązań i wyraźnych wskazówek, jak żyć. Młody człowiek jest zagubiony w dzisiejszym świecie przesyconym techniką i informacją, z której trudno w jasny sposób odróżnić dobro od zła, prawdę od fałszu. Zagrożeń nie da się wyeliminować, ale można i trzeba je ograniczać.

Słuchacze zapoznali się między innymi ze zjawiskami hejtu, cyberbullingu i trollingu, a także usłyszeli jakie mogą być konsekwencje wynikające z hejtowania. Poznali niepożądane adresy stron internetowych, które mogą przeglądać dzieci ze względu na  popularność i zainteresowanie wśród rówieśników.

Mogli poznać zaburzenia odżywiania: anoreksję, bulimię i ortoreksję, które łączy jedno – obsesja na punkcie jedzenia. Ponadto wszystkie te zaburzenia odżywiania prowadzą do wyniszczenia organizmu i psychiki. Jakie są objawy tych zaburzeń? Co może być impulsem do popadnięcia w chorobę? Zaburzenia odżywiania: anoreksja, bulimia, ortoreksja nie występują w krajach, w których panuje głód. Są piętnem kultury zachodniej, efektem ogromnej presji społecznej zmuszającej do zachowania zgrabnej sylwetki. Wiele dziewcząt w wieku dorastania wierzy, że zgrabna sylwetka pomoże znaleźć wymarzonego chłopaka, zyskać sympatię wśród rówieśników, dlatego osiągnięcie idealnej figury staje się dla niektórych celem życia.

W opinii wielu rodziców prelekcja była niezwykle ciekawa i pouczająca. Rodzice chcący indywidualnie umówić się na spotkanie z terapeutą, proszeni są o kontakt:

mgr Dorota Mączka

Telefon: 608 013 116
E-mail: biuro@art-presti.pl
WWW: www.art-presti.pl