Fot. M.Zawistowska. Uczestnicy projektu "Aktywna klasa" w Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo w Motyczu.

Nauka przez zabawę

Położona wśród rozlicznych pól i zagajników, na skraju Motycza,  Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo jest miejscem, które emanuje ciszą, spokojem i dobrą energią. Młodzież naszej szkoły  zawsze chętnie  tam wraca, ponieważ fundacja posiada różnorodną ofertę zajęć, a warsztaty tam prowadzone nie tylko aktywizują, integrują, ale też uczą przez zabawę.

W bieżącym roku szkolnym współpracowaliśmy z mieszczącym się przy fundacji Centrum Dobrego Wychowania realizując projekt „Aktywna klasa”. W ramach tego projektu uczniowie, na kilku spotkaniach, wnikliwie zapoznali się z tematyką odzyskania przez Polskę niepodległości, czego zwieńczeniem była inscenizacja pt. „100 lat Niepodległej”, pokazana szerokiemu gronu lokalnej społeczności.

Ostatnie z  cyklu wspomnianych warsztatów (poprowadzone 10 grudnia br.)  nosiły tytuł  „Moja przyszłość” i miały na celu lepsze poznanie przez uczniów własnych możliwości, predyspozycji; wykształcenie umiejętności efektywnego uczenia się; zdobycie kompetencji zaprezentowania swojej wiedzy  na forum oraz uzyskanie odpowiedzi na pytanie „W czym mogę być mistrzem?”.

Powyższe kompetencje uczestnicy zajęć zdobywali w drodze rozmaitych gier i zabaw,  podejmując szereg wyzwań z różnych dziedzin. Na początek  uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy, po czym w takim gronie realizowali kolejne zadania – wyzwania. I tak na przykład wyzwanie matematyczne, będące też po trosze detektywistycznym, wymagało dopasowania  pewnych treści do przygotowanych haseł i uszeregowania ich w określonym porządku. Wyzwanie kreatywne polegało na nakręceniu filmiku reklamowego na temat zastosowania…  plastikowej butelki, a wyzwanie humanistyczne – na sporządzeniu mapki ilustrującej plany, marzenia i zainteresowania członków zespołu.

Całość zajęć odbywała się w  wesołej atmosferze, przy dużej kompetencji pań prowadzących, przysparzając dzieciom wiele uciechy ze wspólnego działania. Zwieńczeniem warsztatów był wspólny obiad i  sesja fotograficzna. Prezesowi i pracownikom Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję na więcej..…