Wyjazd na film „Dywizjon 303”

W dniu 04 października 2018 uczniowie klas VI-VII-VIII pod opieką  M. Zawistowskiej, S. Furtaka, M. Kotarskiej-Sędłak, wyjachali do kina „Bajka” w Lublinie na projekcję filmu „Dywizjon 303”. Film powstał na podstawie książki Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. Autor osobiście znał pilotów legendarnego „Dywizjonu 303” i był naocznym świadkiem opisywanych wydarzeń.

„Dywizjon 303” to pierwszy od 77 lat film o Polakach walczących w bitwie o Anglię. Film zaskakuje widza walkami powietrznymi, do których przygotowania zaangażowani zostali światowej klasy eksperci animacji komputerowej. Nikt nie tworzy dziś tak zaawansowanych efektów jak Polacy. „Dywizjon 303” kręcony był jednocześnie w języku polskim i angielskim. Konsultowany był z międzynarodowymi ośrodkami, żyjącymi pilotami Dywizjonu, ekspertami lotnictwa, historykami, na każdym etapie przygotowania.

W roli pilotów zobaczyliśmy znanych aktorów polskich i angielskich, między innymi Macieja Zakościelnego, Piotra Adamczyka, Antka Królikowskiego, Jana Wieczorkowskiego i innych.

Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stali się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF) tworzyli elitarną jednostkę Dywizjon 303, która nie miała sobie równych. Długo czekaliśmy na taki film!