Uroczyste odsłonięcie pomnika

23 września 2018r.,  w kościele w Konopnicy została odprawiona msza św. w intencji Poległych w Obronie Ojczyzny.  Po mszy św. poczty sztandarowe oraz delegacje szkół, organizacji społecznych i politycznych, kombatanci, udali się na odsłonięcie  pomnika „100 lat Niepodległości Polski 1918-2018” usytuowanego na placu przed Urzędem Gminy Konopnica. Twórcą pomnika jest Witold Marcewicz, artysta rzeźbiarz z Bełżyc.

Uroczystego odsłonięcia dokonali: Poseł do Europarlamentu Grzegorz Hetman, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Jan Łopata, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu  Lubelskiego Konrad Banach, Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Duda, Wójt Gminy Konopnica Mirosław Żydek,  a ks. proboszcz Jan Domański poświęcił pomnik. Po ceremonii odsłonięcia pomnika  zostały złożone wieńce i kwiaty przez zaproszonych gości i przybyłe delegacje. Wartę honorową  wystawiła 2  Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr Hieronima Dekutowskiego ps.”Zapora”.

Następnie odbył się przegląd pieśni patriotycznej w którym wystąpili młodzi artyści ze szkół z terenu Gminy Konopnica. Naszą szkołę reprezentowali: Nikola Kowalczyk i Maciej Wolski, którzy zaśpiewali pieśń „Białe róże”, pod kierunkiem Pani mgr Liliany Bator.  Podczas uroczystości wręczono nagrody w gminnym konkursie plastycznym pt. ”Polskie drogi do wolności”. W kategorii  klas I-III, II-miejsce zajęła Gabriela Rutkowska, a III  Iga Chmiel z kl. II., (opiekun prac  mgr A. Podleśna). W kategorii uczniów z klas IV -VIII, Anastazja Podleśna z kl. V.  zajęła II miejsce (opiekun pracy mgr R. Wójcik).

Za zajęcie III miejsca  w turnieju wiedzy na temat odzyskania przez Polskę niepodległości pt. „Drogi do wolności”, zorganizowanym w Szkole Podstawowej im. ks. J. Twardowskiego w Zemborzycach Tereszyńskich w dniu 21.09.2018r. (o czym pisaliśmy na naszych stronach internetowych), nagrody otrzymali z rąk Wójta Gminy Konopnica Mirosława Żydka uczniowie klasy VIII: Ola Mazurek, Ania Wójtowicz i Łukasz Łakota. Uczniów przygotowywała do konkursu mgr Małgorzata Zawistowska.

W sali konferencyjnej urzędu można było obejrzeć wystawę prac konkursowych uczniów, jak też wystawę „Ludzie Niepodległości” dzięki jej udostępnieniu przez lubelski IPN.

O godz. 16.00 w spektaklu „Wesela” St. Wyspiańskiego wystąpili aktorzy  „Stacja Teatr”  z Motycza. Gościem specjalnym patriotycznej uroczystości był piosenkarz Stan Borys. Uroczystość prowadziła znakomicie Pani Aneta Putowska, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Zemborzycach Tereszyńskich.

Mamy nadzieję, że przesłanie  i  sama uroczystość odsłonięcia pomnika na długo pozostaną w naszej pamięci. Powinniśmy wiedzieć, że wolność nie jest dana raz na zawsze, ale trzeba ją pielęgnować. Dzięki takim wydarzeniom patriotycznym kształtujemy pozytywne postawy przywiązania do ojczystego kraju i symboli narodowych.