To nie był nasz ostatni bój….

W piątek 21 września, uczniowie naszej szkoły z klasy VIII: Ola Mazurek, Ania Wójtowicz i Łukasz Łakota wzięli udział w turnieju wiedzy na temat odzyskania przez Polskę niepodległości pt. „Drogi do wolności”, zorganizowanym w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Zemborzycach Tereszyńskich przez panią Anetę Putowską i panią Iwonę Palczewską.

Uczniowie w 3-osobowych drużynach wykonywali różnorodne zadania, których tematyka dotyczyła okresu zaborów i prób odzyskania przez Polskę niepodległości, co  – jak wiemy –  skończyło się sukcesem z końcem I wojny światowej, w roku 1918. Zatem w tym roku obchodzimy 100. rocznicę tego  radosnego dla nas wydarzenia.

Młodzi historycy, oprócz  udzielania odpowiedzi na pytania testowe (które wcale nie były łatwe, musieli rozpoznać tytuł odsłuchanej (często w nietypowej aranżacji)  pieśni patriotycznej, ułożyć  chronologicznie  zdarzenia na osi czasu,  przyporządkować notki biograficzne do  znanych postaci historycznych, czy  – obejrzawszy zaprezentowany film – zapamiętać z niego wybrane informacje.

Mimo niewątpliwej rywalizacji atmosfera na sali była pełna  dobrej woli i życzliwości. Uczestnicy turnieju sprawnie wykonywali poszczególne zadania, nieźle się przy tym bawiąc i dając upust nagromadzonej przez ostatnie tygodnie wiedzy;) Po zakończonej rywalizacji turniejowej umilił wszystkim,  jakże zasłużony i oczekiwany słodki poczęstunek.

W ostatecznej klasyfikacji uczniowie naszej szkoły, po  pełnych emocji i wrażeń zmaganiach, uplasowali się  na trzecim miejscu wśród siedmiu uczestniczących w konkursie drużyn. Serdecznie gratulujemy im tego medalowego miejsca  oraz ducha walki godnego naszych walczących o wolność przodków. Niechaj im towarzyszy do końca  obecnego roku szkolnego i na egzaminie ósmoklasisty!!!