alt

Czas na rower

alt

Nareszcie zrobiło się ciepło i można pojeździć na rowerze. Dla dzieci jazda na rowerze to jedna z ulubionych form aktywności. Ważne jest, żeby jazda na rowerze była bezpieczna i dlatego warto przypomnieć sobie podstawowe zasady ruchu drogowego. Kim jest rowerzysta?
Rowerzysta to kierujący, który musi przestrzegać przepisów, stosowania się do znaków i sygnałów drogowych oraz poleceń osoby uprawnionej do kierowania ruchem.
Rowerzysta nie może jeździć bez trzymania, co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach. Nie wolno jechać obok innego uczestnika ruchu, z wyjątkiem sytuacji, gdy poruszanie się  po jezdni obok innego roweru nie utrudnia poruszania się innym uczestnikom ruchu i nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.
Wyposażenie roweru
Rower musi być wyposażony, w co najmniej jeden skutecznie działający hamulec, sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku, z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej, a z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej. Warto też zabezpieczyć swój rower przed kradzieżą.
Wyposażenie rowerzysty
Dla własnego bezpieczeństwa rowerzysta powinien założyć kask i kamizelkę odblaskową. Z tego samego powodu nie należy mieć słuchawek na uszach w czasie jazdy. Obowiązkowo kask muszą mieć dzieci przewożone na rowerze w siodełkach.
Obowiązki na drodze
W przypadku braku pasa ruchu dla rowerów oraz pobocza rowerzysta powinien poruszać się po jezdni, trzymając się możliwie blisko prawej krawędzi jezdni.
Korzystając z przejścia dla pieszych rowerzysta ma obowiązek zejść z roweru.
Dziecko na rowerze
Dziecko w wieku do lat 10 jadące na rowerze jest traktowane, jako osoba piesza i może się poruszać po drodze publicznej tylko pod opieką osoby dorosłej.
Po ukończeniu 10 roku życia dziecko może przystąpić do egzaminu na kartę rowerową. Dokument ten powinny posiadać osoby od 10. do 18. roku życia, a bez niego, osoby w tym przedziale wiekowym nie powinny poruszać się rowerem po drogach.
Na rowerze można przewozić dziecko do lat 7, o ile jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną podróż. Przewozić inne osoby na rowerze może osoba, która ukończyła 17 lat.

alt

  mgr Regina Wójcik i
mgr Dagmara Martynowska