alt

Wycieczka do Chełma i Zamościa

alt

22.09.2017r.,tj. piątek, uczniowie klas IV-VII z wychowawcami: I. Gajkoś, A. Kutwa,   R. Wójcik, M. Zawistowska, wyjechali na wycieczkę do Chełma i Zamościa.  Zwiedzanie zaczęliśmy od wyjątkowej atrakcji turystycznej, czyli zabytkowej kopalni kredy w Chełmie. Jest to jedyna tego typu kopalnia w Europie. Pod centrum miasta ciągnie się labirynt kredowych tuneli. Można się zgubić! Spacer podziemnymi korytarzami dostarczył nam niezapomnianych wrażeń. Byliśmy czujni, ale gdy zgasło światło Duch Bieluch nas przestraszył. Po wyjściu na powierzchnię nie jeden z uczniów był zdziwiony, że jego ubranie jest białe.

Przejeżdżając przez Chełm, z okien autokaru zobaczyliśmy Kopiec na wzgórzu unickim, Kościół Św. Apostołów i miasto. W drodze do Zamościa mijaliśmy piękne, wyróżniające się w krajobrazie amarantowe pola.

Był to szarłat, roślina uprawiana na Lubelszczyźnie.   W Zamościu odwiedziliśmy miejsce gdzie wiemy, że nie żywią zdrowo, ale takie jedzenie, od czasu do czasu, smakuje nie tylko dzieciom.

Następnie zwiedziliśmy zamojskie ZOO. Przywitały nas wylegujące się na skałach niedźwiedzie brunatne. Zachwyciły nas ptaki m.in. sowy śnieżne, puchacze dostojne myszołowy, strusie i wiele innych. W pawilonie drapieżników zobaczyliśmy ogromną różnorodność gadów, płazów i ryb. Fajnie było też w egzotycznej motylarni. Razem z motylami latają nektarniki fioletowe i amadyny wspaniałe. To maleńkie, ale bajecznie kolorowe ptaki, które urozmaicają zieleń pomieszczenia.

Duże wrażenia na nas zrobiły oglądane z bliska jeżozwierze i przepiękne żyrafy, a szczególnie najładniejsza z żyraf siatkowanych – Lengai. Największą jednak atrakcją był młody ryś, który czujnie nas obserwował i chciał się bawić, piękne pantery, tygrysy i lwy. Niektórzy uczniowie zrobili oryginalne zdjęcia tym drapieżnikom.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie katedry ufundowanej przez Jana Zamojskiego, gdzie o historii miasta, ciekawie opowiadała nam Pani przewodnik.

Na zamojskiej starówce, obok Ratusza wybraliśmy sobie pamiątki. Zamość pożegnał nas deszczową aurą, ale uczniom to nie przeszkadzało, bo było super i będzie co wspominać!

mgr Regina Wójcik- nauczyciel przyrody

 

.