debata2017

Debata z udziałem posła na Sejm RP

debata2017

Fot. Galeria fot. SP Motycz. Delegacje szkół podstawowych z terenu Gminy Konopnica uczestniczące w&nbspspotkaniu z posłem na sejm RP – Janem Łopatą w Szkole Podstawowej im. W. Witosa w Motyczu.

Dnia 24 kwietnia br. ponownie gościliśmy na zaproszenie Dyrektor Szkoły mgr M. Och, Samorządu Szkolnego, w Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Motyczu. Tym&nbsprazem uczestnicząc w drugim z kolei spotkaniu z cyklu „Znani Motyczanie dzieciom„. Gościem spotkania był poseł na sejm RP – Jan Łopata, który, jak się okazało, jest absolwentem motyckiej podstawówki.

Po wstępnej prezentacji prześwietny gość, wraz z grupą uczniów, odczytał fragment utworu K. Ostrowskiej – Biernackiej i R. Kajzera „Luneta czasu i Konstytucja 3 Maja„. Fragment ten opowiada o tym, jak młodzi bohaterowie dzięki wehikułowi czasu, którym była luneta, przedostają się do Polski za czasów panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego i są świadkami uchwalenia Konstytucji Majowej.

Odczytanie tekstu, zresztą w iście aktorskim wykonaniu, stało się przyczynkiem do&nbspdebaty na temat współczesnego pojmowania słowa „patriotyzm”.

Debata, która poprzedzona była krótką prezentacją i występem artystycznym, miała bardzo burzliwy przebieg i poruszała wiele wątków związanych głównie ze współczesną Europą, analizując jej stan gospodarki, kultury oraz ich wpływ na postawy społeczne i&nbspsposób myślenia Europejczyków. Uczestnikami tejże debaty byli m.in. uczniowie klasy szóstej naszej szkoły: Wojtek Danilkiewicz, Łukasz Łakota, Kuba Świderski i&nbspKacper Siek.

Nad całością, z wprawą godną sejmowego mówcy, czuwał poseł Jan Łopata, który koordynował i porządkował dyskusję, udzielając niekiedy pewnych wyjaśnień.

Spotkanie przebiegło w miłej i uroczystej atmosferze, równocześnie przypominając zebranym dzieje Konstytucji Majowej oraz to, że za kilka dni będziemy obchodzić 226&nbsprocznicę jej uchwalenia.

nauczyciel j. polskiego – mgr M. Zawistowska