czytanie regina

Światowy Dzień Głośnego Czytania

czytanie regina

W dniu 29 września 2016 uczniowie uczestniczyli w zorganizowanym przez bibliotekę szkolną Światowym Dniu Głośnego Czytania. Dzień ten ogłoszony został przez Polską Izbę Książki, po raz pierwszy w 2001 roku, w nawiązaniu do kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.
W naszej szkole odbywają się różne akcje, które zachęcają dzieci i rodziców do&nbspgłośnego czytania. Jednak ten Dzień, chcieliśmy spędzić na wspólnym, szkolnym czytaniu. Każda klasa prezentowała wybrany przez siebie utwór literacki. Uczniowie z&nbspogromnym zaangażowaniem czytali „Małpę w kąpieli”, „O Felku, który nigdy nie kładł niczego na swoje miejsce” „Czerwonego Kapturka”, „Abecadło”. Zaprezentowano bajki z&nbspmorałem. Wysłuchaliśmy bajki Ezopa „Szczur wiejski i szczur miejski” A. Mickiewicza –„Przyjaciele” z przysłowiem niedźwiedzim „iż przyjaciół poznaje się w biedzie”.
W odpowiedniej charakteryzacji i oryginalnych kostiumach, w czasie czytania, uczniowie ekspresyjnie wyrażali swoje emocje, by przykuć uwagę słuchaczy. Przez dłuższą chwilę, wszyscy byliśmy w świecie bajek i ci młodsi i ci starsi. Widownia oglądała i słuchała w&nbspskupieniu, ale też żywiołowo i radośnie reagowała na spontaniczne interpretacje bajek.
Warto czytać! Zachęcamy wszystkich dorosłych do czytania swoim pociechom co&nbspnajmniej 20 minut dziennie.

mgr Regina Wójcik
Nauczyciel bibliotekarz