motycz brudaski

„Aktywna klasa”

motycz brudaski

Fot. R. Wójcik. Uczniowie szkoły podczas warsztatów integracyjno-aktywizujących w Motyczu Leśnym.

Pierwszy dzień jesieni 23 września 2016, spędziliśmy na warsztatach w Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo w Motyczu Leśnym. Na miejsce dojechaliśmy pociągiem. Po przybyciu, przywitały nas miłe Panie instruktorki, które podzieliły uczniów kl. IV-VI na grupy i wyznaczyły im zadania. Pierwsze zadanie, to warsztaty przy tradycyjnym piecu chlebowym. Uczniowie poznali tradycje i zwyczaje związane z pieczeniem chleba oraz technikę wyrabiania ciasta drożdżowego. W odpowiednim super kolorowym stroju piekarza, własnoręcznie przygotowali bułeczki, które trafiły do pieca chlebowego.
Następnie cała grupa ruszyła na jesienną, leśną ścieżkę przygód. Odważni rzetelnie się przygotowali i pomalowali twarze. Uczniów czekały różne gry terenowe – podchody. Zabawa ta polegała na ściganiu jednej grupy przez drugą i wykonywaniu poleceń. Pobyt w lesie, piękna, słoneczna pogoda, sprawiały uczniom wiele radości. Oryginalne zadania wymagały sprytu, refleksu, myślenia, ale też trzeba było zatańczyć, wykonać kilkadziesiąt podskoków i odszukać wszystkie wskazówki.
„Trafić w dziesiątkę” to miniturniej łuczniczy. Uczniowie zostali zapoznani z podstawami techniki strzelania z łuku. Najlepiej strzelali Kacper z kl.VI i Krzysztof z kl. V. Swoich sił spróbowały wychowawczynie: Katarzyna Słowik, Anna Kutwa i Regina Wójcik. To wcale nie było takie proste trafić w tarczę, a cóż dopiero w dziesiątkę!

Po dużej dawce ruchu przyszedł czas na ognisko z kiełbaskami. Na deser, nie małą atrakcją były wyjęte z pieca chlebowego pachnące, gorące bułeczki. Część skonsumowaliśmy na miejscu , a część zapakowano nam do domu.
Ostatnie chwile w Motyczu Leśnym, to mecz piłki nożnej, co usatysfakcjonowało dużą większość uczestników wycieczki. Spacerkiem doszliśmy do stacji kolejowej, skąd pociągiem wróciliśmy do Stasina.

Warsztaty pozwoliły na integracje grupy przez zabawę i ruch na świeżym powietrzu. Dzieciom warsztaty podobały się bardzo, a na pytanie „Kiedy tutaj przyjedziemy?” odpowiedziały zgodnie- „Jutro!”

Kierownik wycieczki mgr Regina Wójcik