parklinowy

Wycieczka do Janowa Lubelskiego

parklinowy

Lasy Janowskie stanowią zachodnią część dawnej Puszczy Solskiej. Położone na pograniczu malowniczych regionów charakteryzują się mozaiką krajobrazów, a także korzystnym dla zdrowia mikroklimatem. Na powierzchni 10 ha znajduje się park rozrywki, w którym można połączyć wypoczynek z zabawą i edukacją.

W Janowie Lubelskim w Kreatywnym parku czekał na nas pakiet przygodowo-sportowy. Uczniowie kl. IV-VI mogli wykazać się swoimi umiejętnościami czytania map, posługiwania się kompasem, orientacją w terenie oraz współpracą w grupie. W czasie marszu na orientację wykonywali zadania logiczne, siłowe i sprawnościowe. W konkursie strzeleckim można było sprawdzić swoją celność i precyzję w strzelaniu z łuku tradycyjnego i sportowego oraz broni gładkolufowej i pneumatycznej. Po przeprawie przez las, największą atrakcja wycieczki był położony nad janowskim zalewem, zawieszony na strzelistych sosnach Park Linowy. Jest to jeden z najnowocześniejszych parków linowych w Polsce, posiadający kilka tras o zróżnicowanym poziomie trudności. Trasy parku zaopatrzone są w system asekuracyjny, który zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Pokonanie przeszkód Parku Linowego to nie lada wyczyn, by na wysokości 7-8m, przy chwiejących się drzewach, przebrnąć, zdawałoby się, trasę o łatwym poziomie trudności. Emocje przy pokonywaniu poszczególnych elementów parku były nie do opisania. Jednak wszyscy uczniowie, którzy się zdecydowali na Park Linowy, przebyli całą trasę, wykazując się dużą sprawnością, wytrwałością i ogromną odwagą. Po takim wysiłku przyszedł czas na odpoczynek, relaks, ognisko i pieczone kiełbaski.

Dzień był upalny i tylko wiatr oraz malutki deszczyk na chwilę ochłodziły nasze emocje, ponieważ instruktorzy zorganizowali kolejne konkurencje, które wymagały nie tylko siły, ale też myślenia i wyobraźni. Odbyła się „Zwariowana olimpiada”, która motywowała do odpowiedniej współpracy w grupie. Uczestnicy rywalizowali w nietypowych konkurencjach np. w wyścigach na nartach 5-osobowych, gdzie członkowie zespołu musieli przejść określony odcinek na specjalnie przygotowanych nartach. Głównym problemem w tej konkurencji było skoordynowanie ruchów całego zespołu. Kolejne konkurencje polegały na wyścigu zespołów w dużych workach i gigantycznych spodniach. Dużo wysiłku wymagały psie zaprzęgi. Dwóch uczniów rywalizowało ze sobą nierzadko pokazując hart ducha i charakter. Wygrały zespoły, którym udało się współpracować w grupie, stworzyć jedność i pokonać przeciwnika.

Pobyt w pięknych Lasach Janowskich to atrakcja, która wzbudziła silne emocje i podwyższyła adrenalinę zarówno dziewczętom, jak i chłopcom. Wyprawa była wyczerpująca, a przeżycia pozostaną w pamięci zapewne na długo.

Zapraszamy do obejrzenia fotografii z wycieczki w zakładce „Galeria zdjęć„.

mgr Regina Wójcik, mgr Małgorzata Zawistowska,
mgr Anita Kozłowska- opiekunowie wycieczki