koty2016

Dzień Kota w naszej szkole

koty2016Międzynarodowy Dzień Kota (ang: World Cats Day) święto naszych milusińskich obchodzone jest 17 lutego. Człowiek rozumny udomowił wąsatego czworonoga prawie 10 tysięcy lat temu, ale dopiero w 1990 roku we Włoszech koty doczekały się swojego międzynarodowego święta, a w 2006 roku zaadaptowany został także w Polsce.

W związku z obchodami tego dnia w piątek w naszej szkole pojawiły się koty: białe, czarne, bure, rude, kolorowe – puszyste i ciepłe maskotki. Ich właściciele – uczniowie klas również upodobnili się do kotów z pomocą Pani Reginy Wójcik. W czasie powitania miauczeli, mruczeli, przeciągali swoje „kocie grzbiety” . Było super. Kocie wygibasy” to ćwiczenia fizyczne na sali gimnastycznej, które wykonywali uczniowie (naśladując ruchy kotków) pod okiem Pana Tomasza Podgórskiego. Poranna gimnastyka kotka – uczniowie wykonywali różne ćwiczenia, wśród których nie zabrakło przeciągania się, ziewania, kociego grzbietu i drapania się po brzuszku. Dzieci znakomicie poradziły sobie ze wszystkimi konkurencjami a przy tym dobrze się bawiły o co zadbały Panie z oddziału przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej. Potem przyszła kolej na ciekawostki. Dzieci dowiedziały się, że dzięki posiadaniu wąsów, kot może ominąć przeszkody i sprawdzić, czy przejście jest odpowiednio szerokie. Ważną ciekawostką było to, że kontakt z kotami pomaga powrócić do zdrowia. Koci doktor nie tylko relaksuje chorych mruczeniem, ale u starszych osób łagodzi bóle stawów.
Dzień Kota to jednak nie tylko oddanie hołdu najpopularniejszemu zwierzęciu domowemu na świecie, ale również inicjatywa mająca na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów, które nieraz wiodą iście pieskie życie.

A oto najsłynniejsze role filmowe kotów:

GARFIELD – Rudy pręgowany kot o obfitych kształtach, sprytny i – zabójczo inteligentny. Bohater kreskówek a później filmów. I mnóstwa gadżetów. Wymyślony w 1978 r. przez Jima Davisa.

Felix – Biało-czarny kot wymyślony w latach 20 XX wieku przez Pata Sullivana. Bohater komiksów.

Filemon i Bonifacy – Postaci wymyślone przez pisarza i scenarzystę Marka Nejmana. Bohaterowie opowiadań, seriali telewizyjnych i filmów animowanych dla dzieci.

Kot w butach – Kultowy bohater bajek, które czytali nam rodzice, kiedy byliśmy dziećmi. Nieustraszony kot, przyodziany w buty, pas z szablą i efektowny kapelusz. W ostatnich latach najpopularniejszym jego wcieleniem jest zdecydowanie kot Puszek ze Shreka, który doczekał się swojego pełnometrażowego filmu animowanego „Kot w Butach”.

Kot Sylwester – Bohater serii filmów animowanych Looney Tunes. Znany ze swojej wady wymowy i zawziętości w ściganiu słodkiego kanarka imieniem Tweety.

Kot Tom – Kot znany w duecie Tom & Jerry. Szaroniebieski, uparty kot, który postanowił sobie za punkt honoru złapać mysz – Jerry’ego. Jak to bywa tych relacjach – rzadko mu się to udaje, a jak już odnosi sukces to na krótką chwilę.

Kot Jinks (Jinx) – A właściwie Pixie, Dixie i Pan Jinks, czyli przygody dwóch rezolutnych myszek, które ściga kot Jinks.

 koty