chemia

„Magia chemii”

chemia

Fot. R. Wójcik. Studenci Koła Naukowego UMCS w Lublinie podczas zajęć z uczniami naszej szkoły.

„Magia chemii” to cykl zajęć, który rozpoczął się w naszej szkole w dniu 21.01.2016r. Spotkania prowadzą studenci Koła Naukowego UMCS –w ramach wolontariatu Fundacji Rozwoju Wolontariatu „Projektor”. Fundacja swoimi działaniami obejmuje uczniów różnych szkół podstawowych i gimnazjów ze szczególnym wskazaniem na placówki położone na obszarach wiejskich. Celem prowadzonych zajęć jest wzbogacenie oferty edukacyjnej oraz rozbudzanie zainteresowań uczniów naukami chemicznymi.

Wolontariusze pierwsze spotkanie zainicjowali grami integracyjnymi. Uczniom najbardziej podobała się zabawa w cząsteczki. Zanim uczniowie wzięli udział w eksperymencie „żarłoczny roztwór„, zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa i zachowania się podczas przeprowadzania doświadczeń chemicznych.

Kolejne spotkanie z „Magią chemii” zaplanowano na 12.02.2016r. Studenci odkryją przed uczniami tajniki chemii i zaprezentują kolejne, ciekawe doświadczenia. Dowiemy się, czym jest „pasta dla słonia”, „lampa z lawą „wulkan pianowy i chemiczny„. Wolontariusze pokażą, jak umieścić jajko w butelce, zrobić burzę w probówce oraz inne „cuda” chemiczne.

Bardzo dziękujemy organizatorom pierwszego pokazu, studentom z Koła Naukowego UMCS Justynie Karpowicz, Aleksandrze Kolasa, Valeremu Lutsyk za kreatywną lekcję chemii.

mgr Regina Wójcik- nauczyciel przyrody