MISJA UGANDA

 

struganda

Fot. J. Wójcik. Panie Emilia Gawrysiak i Aneta Kozioł studentki KUL prezentują uczniom szkoły instrumenty muzyczne i stroje w jakich chodzą na codzień afrykańskie dzieci. W rolę modeli wcielili się Wojtek i Luiza.

W dniu 08 maja 2015 tj. piątek gościliśmy w naszej szkole studentki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie, Emilię Gawrysiak i Anetę Kozioł wybierające się w ramach wolontariatu z innymi koleżankami do Ugandy. Wyjeżdżające na misję szlifują języki: angielski i kiswahili. Na miejscu, od lipca w mieście Jinja bedą pracować w szkole podstawowej. Mają kupione bilety na samolot, przyjęły pierwsze szczepienia i otrzymały Międzynarodową Książeczkę Szczepień, która jest podstawowym dokumentem stosowanym w Ugandzie na potwierdzenie wykonania obowiązkowych szczepień ochronnych. Przeprowadzają zbiórki pieniędzy i darów dla afrykańskich dzieci, zajmują się organizacją podróży, zadaniami które będą czekać na nie na miejscu.

Studentki  przywiozły  ze sobą dziecięce afrykańskie stroje, samodzielnie wykonane instrumenty muzyczne, zabawki, przedmioty codziennego użytku przywiezione z wcześniejszych misji przez Siostry Białe. Podczas prezentacji multimedialnej pokazały miejsce gdzie będą pracowały i warunki w jakich uczą się afrykańskie dzieci. Największe zainteresowanie naszych uczniów dotyczyło poznania nazw  liczb i zwrotów w języku kiswahili. Powtarzane zwroty grzecznościowe w tym egzotycznym języku całkiem nieźle wychodziły naszym uczniom.

Studentki obiecały, że zaraz po powrocie z Afryki tj. we wrześniu na gorąco podzielą się wrażeniami z wyjazdu, pokażą zrobione tam fotografie.

O planowanym wyjeździe a także o naszym spotkaniu w szkole z uczniami i nauczycielami (można obejrzeć zdjęcia) można dowiedzieć się ze strony internetowej wolontariatu: https://www.facebook.com/wolontariat.uganda?fref=ts. 

W imieniu wolontariuszy i Samorządu Szkolnego, który włączył się do akcji prosimy o przynoszenie do 30 maja 2015 roku przyborów szkolnych: nożyczki,kredki świecowe i ołówkowe,temperówki, flamastry, pisaki, farbki, pędzelki, długopisy itp., a także baloniki, bańki mydlane, gumki do robienia bransoletek, gumę do skakania, małe puzzle. Wszystkie dary składamy do pudła kartonowego wystawionego w korytarzu szkoły. Nie zbieramy zeszytów ani książek, ze względu na trudności z transportem do Ugandy (wyjeżdżający będą mogli zabrać tylko tyle ile udźwigną). W imieniu obdarowanych afrykańskich dzieci dziękujemy.

mgr Anita Kozłowska szkolny administrator strony