Rycerze odwiedzili naszą szkołę

Fot. A. Poręba. Rycerze.

 

Czy wiesz jak wyglądał prawdziwy rycerz średniowieczny? Czy miałeś kiedykolwiek możliwość przymierzenia zbroi rycerskiej? Czy miałeś szansę uczestniczenia w pojedynku rycerskim? Niewielu przeżyło taką przygodę, ale uczniowie naszej szkoły mieli niepowtarzalną okazję tego doświadczyć.

23 września 2013 r. przybyła do naszej szkoły Grupa Artystyczna Rekonstrukto z Lublina, której uczestnicy w ciekawy i humorystyczny sposób opowiedzieli nam o rycerskim stanie, zwyczajach, broni i sztuce walki. Uczniowie mogli wziąć miecz czy buzdygan do ręki i przekonać się jakiej siły wymagało posługiwanie się nim. Nie była to łatwa próba. Widzowie z zapartym tchem obserwowali zacięty pojedynek, który stoczył Paweł, uczeń naszej szkoły wraz z rycerzem z bractwa. Cóż to były za emocje! Kolejną atrakcją pokazu było pasowanie na rycerza, w którym uczestniczył jeden z naszych najmłodszych uczniów, Maciej. Wszyscy uczestnicy pokazu mogli zobaczyć jak wyglądały narzędzia tortur z epoki średniowiecza. Krzesło nabijane metalowymi lub drewnianymi kolcami, do którego przywiązywano skazańca, zakuwanie rycerza w dyby, „świński ryj” zakładany szczególnie zawziętym oszczercom i plotkarzom. Brzmi przerażająco, ale widownia z wielkim zainteresowaniem słuchała opowieści o nietypowych sposobach karania ludzi w tamtych czasach.

Spotkanie z grupą Rekonstrukto było przykładem żywej i ciekawej lekcji historii, która na długo pozostanie w pamięci każdego jej uczestnika.

mgr Aleksandra Poręba