Program Edukacyjny Ratujemy i Uczymy Ratować

(Fot. R. Wójcik.  Pokaz resuscytacji układu krążenia w wykonaniu uczniów klasy IV.)

Zbliżające się letnie wakacje, sprzyjają nie tylko relaksowi, ale także wypadkom. Dlatego też, z myślą o zbliżającym się szkolnym sezonie wycieczkowym, wypoczynku letnim, w dniu 29 maja 2013 roku w naszej szkole po raz kolejny, uczniowie odbyli szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Robili to pod fachowym okiem szkolnego koordynatora bezpieczeństwa-mgr Tomasza Podgórskiego. Dzięki takim szkoleniom, dzieci uczą się najprostszych zasad udzielania pierwszej pomocy: od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon, po najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej.

Uczniowie klasy IV pokazywali swoim młodszym i starszym kolegom różne sposoby z zakresu udzielania pierwszej pomocy w przypadku: udaru słonecznego, poparzenia, ukąszeń komarów, meszek oraz kleszczy. Poruszana była również problematyka pomocy ludziom chorym na cukrzycę.

Na zakończenie zajęć uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności na fantomach otrzymanych od Fundacji „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”. Uczestnikom szkolenia podobały się przeprowadzone ćwiczenia. Widać to było po ich żywiołowej reakcji oraz zadawanych mądrych i trafnych pytaniach. Zajęcia zakończyły się wspólnym pokazem resuscytacji układu krążenia.

Posiadając wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy uczniowie będą czuć się pewniej przy wypadkach i ze spokojem wyruszą na turystyczne szlaki w zbliżające się wakacje.

Opracował: mgr Tomasz Podgórski-nauczyciel techniki