„Poznaj Polskę”- trzydniowa wycieczka Toruń-Trójmiasto

Uczniowie klas IV – VIII, z opiekunami – p. A. Łysak, A. Poręba i A. Zaborską, wzięli udział w trzydniowej wycieczce do Torunia i Trójmiasta. 

Wspólnie spędzony czas niezapomnianych wrażeń i dobrej zabawy przy pięknej, słonecznej pogodzie, połączony z odkrywaniem bogactwa historycznego i kulturalnego naszego kraju, pozostaną na długo w pamięci uczestników wyjazdu, dofinansowanego z ministerialnego programu „Poznaj Polskę”. 

Pierwszy dzień uczniowie spędzili w Toruniu – malowniczym mieście  Mikołaja Kopernika i pierników. Spotkanie z lokalnym przewodnikiem pozwoliło poznać historię miasta oraz jego najpiękniejsze zabytki. Kilka godzin trwał spacer uliczkami Starego Miasta i poznawanie jego tajemnic. Uczniowie zobaczyli Rynek i zabytkowe kamieniczki, dom i pomnik Mikołaja Kopernika, Katedrę Św. Janów i Ruiny Zamku Krzyżackiego. Przy Krzywej Wieży każdy mógł się poddać „testowi prawości”, opierając się plecami o ścianę wieży i próbując utrzymać równowagę, ponieważ jak głosi legenda, uda się to tylko człowiekowi prawemu, wiernemu i uczciwemu. Była też okazja  do „złapania” odrobiny szczęścia – wystarczyło dotknąć żab,  osiołka lub fragmentu średniowiecznego muru … 

Na obiadokolację i nocleg grupa wyruszyła do Stegny. Mimo wczesnej pobudki i zmęczenia po intensywnym dniu, uczniowie nie tracili dobrego humoru. Szybko zapomnieli też o zmęczeniu w ośrodku wypoczynkowym, położonym w nadmorskim lesie, gdzie do późnego wieczora bawili się na boiskach sportowych i placach zabaw.

Drugi dzień pobytu dostarczył uczestnikom jeszcze więcej wrażeń: najpierw wspaniały koncert, którego wysłuchali w Archikatedrze Oliwskiej ze słynnymi organami, zdobionymi rzeźbami aniołów, które się poruszają, grają na trąbkach i dzwonią, a wokół kręcą się gwiazdy i słońca; następnie Park Oliwski i wizyta w Sopocie, przechadzka po legendarnym Monciaku, czyli ulicy Bohaterów Monte Cassino, Krzywy Domek oraz spacer po najbardziej znanym w Polsce molo, które  na ponad 450 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. 

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie trzymasztowego, pięknego żaglowca „Dar Pomorza”. Uczniowie weszli na główny pokład oraz do wnętrza statku – muzeum i z bliska poznawali warunki życia i pracy polskich marynarzy.

Dzień zakończył się rejsem na historyczne Westerplatte, którego obrona we wrześniu 1939 r. stała się symbolicznym początkiem II wojny światowej oraz polskiego oporu przeciw agresji III Rzeszy.  W czasie rejsu można było także podziwiać Gdańsk z wodnej perspektywy. 

Ostatni dzień wycieczki uczniowie spędzili w Gdańsku. Przechadzając się Długim Targiem, podziwiali zabytkowe kamienice, piękny Dwór Artusa oraz słynną fontannę Neptuna. Pan przewodnik opowiadał o nabrzeżu Motławy, średniowiecznym Żurawiu, Wielkim Arsenale i  Bazylice NMP – największej ceglanej budowli sakralnej w Europie.

Oczywiście nie mogło też zabraknąć czasu na zakup pamiątek, pyszne lody i KONIECZNIE bubble tea ☺!

Wycieczka dobiegła końca. Wiele miejsc, niektórzy zobaczyli pierwszy raz. Z pewnością każdy z uczestników znalazł coś ciekawego dla siebie. Po wyjeździe pozostało mnóstwo wspaniałych wspomnień oraz niezliczona ilość zakupionych pamiątek, które będą przypominać poznane miejsca, wspaniałą atmosferę i wspólnie spędzony czas.