Uczniowie klas IV-VIII wraz z opiekunami, podczas warsztatów „Poznaj polskie banknoty”, zorganizowanych w Narodowym Banku Polskim w Lublinie

Najpierw pieniądze, potem podróż do …

Wszyscy dobrze wiemy, że fałszywymi pieniędzmi posługiwać się nie wolno,
a fałszowanie pieniędzy jest przestępstwem. Jednak żeby odróżniać banknoty prawdziwe od podrobionych, należy poznać różne typy ich zabezpieczeń. 

Podczas warsztatów pod hasłem „Poznaj polskie banknoty”, zorganizowanych w Narodowym Banku Polskim, uczniowie klas IV – VIII wraz z wychowawcami i opiekunami, dowiedzieli się, jak są zabezpieczane banknoty, które zabezpieczenia widać gołym okiem, a które są ukryte. Dodatkowo mieli okazję obejrzeć wystawę monet kolekcjonerskich emitowanych przez NBP, zatytułowaną  „Poznaj Polskę”. 

Po dawce praktycznej wiedzy, nastąpiła chwila relaksu z seansem filmowym w Cinema City Lublin Plaza. Mimo, że w ostatniej chwili uczniów spotkała niespodzianka w postaci nagłej zmiany repertuaru, nie przeszkodziło to nikomu w dobrej zabawie. Wcześniej zaplanowany film „Pan Zabawka”, został w ostatniej chwili zamieniony na wzruszającą fabularną opowieść pt. „Pimi z krainy tygrysów” o przyjaźni między Balmanim – osieroconym Nepalczykiem, a małą tygrysiczką Pimi, uratowaną przez bohatera z rąk bezlitosnych kłusowników. Pragnąc znaleźć dla niej schronienie,  Balmani zabrał naszych uczniów
w pełną przygód podróż do znajdującego się w Bhutanie sanktuarium. Uczniowie wraz z bohaterem filmu zostali poprowadzeni przez różnorodne kultury Indii i Nepalu. Poznali ich mieszkańców, wierzenia i  zwyczaje. Od początku do końca filmu towarzyszyły im też w tej podróży zapierające dech w piersiach krajobrazy. Chociaż w międzyczasie nie brakowało dramatycznych momentów, akcja nie przeraziła młodych widzów, lecz dostarczyła im wspaniałych emocji.

Anna Zaborska wych. klasy IV