Fot. A. Poręba. Uczniowie szkoły z wychowawcami w Instytucie Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk w Lublinie w ramach XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki.

XVIII Lubelski Festiwal Nauki – Kamera prawdę Wam powie…

13 września 2022r. uczniowie klasy IV, V i VI pod opieką nauczycielek: pani Julity Nowakowskiej, pani Anny Zaborskiej, pani Aleksandry Poręby i pani Dagmary Martynowskiej uczestniczyli w interesujących warsztatach pt. „Kamera prawdę Wam powie” zorganizowanych przez Instytut Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk w ramach XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki. Celem warsztatów było pokazanie uczniom, że kamery są nie tylko wykorzystywane w kinematografii, ale również często spotkać je można wokół nas. Różnorodne kamery stosuje się między innymi do monitoringu ruchu ulicznego, namierzania zaginionych, bądź też podczas zawodów sportowych. Dzięki temu, że dokumentują konkretne wydarzenia, które ponownie można odtwarzać, dają również szansę zaobserwować to, co umknęło naszym oczom. Specjalna zdolność tzw. szybkich kamer, rejestrujących kilka, czy nawet kilkanaście tysięcy klatek na sekundę, umożliwia nam dostrzeżenie szczegółów danego zjawiska, które działy się zbyt szybko, by ludzkie oko mogło je zarejestrować. Dzięki prezentacji pani dr hab. Magdaleny Ryżak uczniowie dowiedzieli się do czego można wykorzystać „szybką kamerę” oraz mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w serii doświadczeń z wykorzystaniem tej kamery.

Po tej jakże ekscytującej intelektualnej przygodzie uczniowie udali się do kina Cinema City Felicity na film pt. „King: Mój przyjaciel lew”. W trakcie seansu uczniowie mieli okazję zaobserwować niezwykłą relację rodzącą się między lwiątkiem a młodą bohaterką o imieniu Inés. Dowiedzieli się, że ważnym elementem przyjaźni jest rezygnacja z własnych egoistycznych pobudek i kierowanie się przede wszystkim dobrem drugiej istoty, niezależnie od tego, czy jest ona zwierzęciem, czy człowiekiem. Śledząc losy głównej bohaterki uczniowie mogli dowiedzieć się również jak poradzić sobie z trudnymi emocjami, w jaki sposób zachować się w obliczu bolesnej straty oraz dlaczego tak ważne jest, by szukać wsparcia u bliskich osób. Seans miał również na celu pokazanie jak istotną rolę odgrywają rezerwaty przyrody w kontekście ochrony dzikich zwierząt przed życiem w niewoli. Po filmie był czas na pyszny obiad i deser w wybranych przez uczniów restauracjach znajdujących się na terenie Centrum Handlowego Felicity. Pełni niezapomnianych wrażeń z radością wróciliśmy do szkoły.