Fot. Anna Zaborska

Poznajemy zakątki Lublina

Dnia 10 grudnia 2021 roku odbyła się wycieczka do Lublina, w której wzięli udział uczniowie starszych klas. Celem wycieczki było poznanie ciekawych miejsc Lublina i integracja uczniów.
Pierwszym punktem naszej wycieczki była Lubelska Trasa Podziemna. Liczy ona ok. 280 metrów i przebiega pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Jest to turystyczna atrakcja Lublina, która  łączy dwa ważne dla miasta miejsca. Zaczyna się w dawnym ratuszu, czyli w Trybunale Koronnym a kończy przy pozostałościach kościoła św. Michała Archanioła, skupiającego dawniej życie religijne miasta (inaczej Plac po Farze). Podziemna wędrówka  mrocznymi korytarzami pozwoliła uczniom przenieść się do przeszłości, a podziwiając piękne makiety (w tym jedną ruchomą) zobaczyć jak zmieniało się miasto na przestrzeni wieków.
Następnie uczniowie wzięli udział w interaktywnych warsztatach w Regionalnym Muzeum Cebularza mieszczącym się przy ulicy Szewskiej. Legendarna Esterka oraz piekarz Franek przedstawili genezę powstania cebularza, który od setek lat napełnia żołądki i sprawia radość mieszkańcom Lubelszczyzny. Podczas wizyty w muzeum można podziwiać wnętrze staropolskiej izby, poznać legendę i przepis na cebularze oraz odkryć właściwości jego składników. W czasie pokazu uczniowie przeobrazili się w  dawnych piekarzy, mieli okazję przy użyciu śrutownika rozdrobnić zboże, zagnieść ciasto drożdżowe lub przygotować cebulowy farsz. Po zapoznaniu się z recepturą każdy uczestnik wycieczki miał okazję własnoręcznie przygotować cebularz, a następnie posmakować regionalnego specjału.
Ostatnią atrakcją wycieczki była Kręgielnia Masters BowlingBilard w Centrum Handlowym VIVO!. Uczniowie mieli okazję spędzić razem aktywnie czas uprawiając jeden z najpopularniejszych sportów towarzyskich czyli grę w kręgle. Gra jest przeplatana z odpoczynkiem, dzięki czemu nikt się nie nudzi. Dodatkowo dzięki ruchowi i zabawie w dobrym towarzystwie bowling zapewnia rozluźnienie dla ciała i umysłu. W trakcie zdrowej rywalizacji uczniowie rozwijali koncentracje uwagi, koordynację ruchową, a także wzmacniali wzajemne relacje.
Wycieczka sprawiła uczniom wiele radości ze wspólnie spędzonego czasu.