Dzień pluszowego misia

Od 2002 roku dnia 25 listopada obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia prawie 120 lat temu powstała pierwsza maskotka. W 1902 roku prezydent Teodor Roosvelt wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a później tę  historię przedstawiono w postaci komiksu w jednej z waszyngtońskich gazet. Jednym z jej czytelników był producent zabawek, który zainspirowany tą historią stworzył nową zabawkę – pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, w nawiązaniu do imienia prezydenta. Nikt wtedy nie przypuszczał, że pluszowy miś stanie się zabawką niemal kultową.

Maskotka stała się tak popularna, że na tej fali powstało wiele innych kultowych misiów, np. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Koralgor czy Miś Uszatek.

W naszej szkole Dzień Pluszowego Misia obchodziły oddział przedszkolny i klasy pierwsza, druga i trzecia. Najmłodsi wyklejali tekturowe misie kolorowymi futerkami oraz wykonali „misiowy taniec” w samodzielnie wykonanych niedźwiedzich maskach. Uczniowie klasy pierwszej uszyli cudowne pacynki. Drugoklasiści wykleili misia ze skrawków najróżniejszych materiałów. Najstarsi wyszywali misie z filcu, waty i guzików. Tworzenie misiów było dla uczniów okazją do rozwijania umiejętności manualnych, rozwijania swojej kreatywności i wyobraźni, a także nauki ważnej umiejętności organizacji pracy własnej i czasu.

Wszyscy świetnie się przy tym bawili, a powstałe maskotki skradły serca zarówno dzieci jak i dorosłych. Sam Kubuś Puchatek złożył dzieciom najlepsze życzenia z okazji swojego święta (załączony filmik). Cytując pisarkę Halinę Bechlerową: „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

Odział Przedszkolny

Życzenia od Misia Puchatka: