Fot. A. Poręba. Uczniowie szkoły uczestniczący w wycieczce szkolnej do Krakowa z opiekunami.

Super wycieczka!

Wieliczka, Kalwaria Zebrzydowska, Kraków to miejsca, które uczniowie klas starszych z wychowawcami zwiedzili w dniach 12-13 października 2021.

Wycieczka została zorganizowana w ramach projektu profilaktycznego „Młodość bez uzależnień”.

Pierwszym punktem naszej podróży było zwiedzanie Kopalni soli w Wieliczce.  Zejście do kopalni wymagało od nas kondycji, pokonaliśmy ponad 800 schodów. W trakcie spaceru po Trasie Turystycznej, odkrywając solny labirynt podziemnych, kilkusetletnich korytarzy poznaliśmy dzieje Kopalni.  Podziwialiśmy solankowe jeziora i podziemne komory, w tym niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi. Widzieliśmy dawne narzędzia, maszyny górnicze oraz stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli.

Na powierzchnię wyjechaliśmy windą i udaliśmy się do Tężni Solankowej na  inhalacje naturalnym solnym aerozolem. Tężnia przypomina drewnianą warownię z wysoką na 22,5 m ośmiokątną wieżą, z której podziwialiśmy piękne widoki.

Poznaliśmy historię i legendy tego miejsca. Jednak pobyt w  Wieliczce, to była także dawka zdrowia. Wielicka solanka ma właściwości lecznicze, łagodzi dolegliwości układu oddechowego i wspomaga odporność organizmu.

Następnie pojechaliśmy się do Kalwarii Zebrzydowskiej na obiadokolację i nocleg. Po posiłku udaliśmy się  do Sanktuarium, a potem na zasłużony odpoczynek.

Kolejny dzień, to zwiedzanie Krakowa. Mimo niekorzystnych prognoz pogodowych, Kraków przywitał nas pięknym, słonecznym dniem. Spacerując nad Wisłą Bulwarem Czerwieńskim, spotkaliśmy ziejącego ogniem wawelskiego smoka. Potem udaliśmy się na Wawel.  Zwiedziliśmy  Katedrę, wieżę z Dzwonem Zygmunta, Groby Królewskie oraz dziedziniec Zamku Królewskiego. W drodze na Stare Miasto podziwialiśmy kolejne, piękne zabytki Krakowa. Oczywiście byliśmy w Sukiennicach, wysłuchaliśmy hejnału i historii Kościoła Mariackiego. Zachwycił nas odrestaurowany Ołtarz Wita Stwosza. Na  Rynku urzekały dorożki, gołębie i krakowskie kwiaciarki. Po obiedzie, każda klasa ze swoim wychowawcą udała się na zakup pamiątek.

W drodze powrotnej wszystkim dopisywały humory i w autokarze było bardzo wesoło. Uczniowie i pan pilot opowiadali dowcipy, a repertuar wykonywanych utworów muzycznych był bogaty. Nasi sympatyczni uczniowie pamiętali o Dniu Nauczyciela i w autokarze gromko zaśpiewali  „Sto lat” swoim wychowawcom Paniom  Annie Zaborskiej, Julicie Nowakowskiej, Oli Poręba i Reginie Wójcik.

Wycieczka szkolna to czas nauki, poznawania nowych miejsc, to też czas zabawy, integracji, zacieśniania przyjaźni oraz niezapomniana lekcja samodzielności i odpowiedzialności.

To była super wycieczka i miło spędzone wspólnie dwa dni.

W imieniu uczniów, rodziców i wychowawców dziękujemy Panu Wójtowi i pracownikom urzędu gminy  za przekazanie środków finansowych na organizację wycieczki.