Piątek 2 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci. Święto to obchodzone jest w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Zostało zaś ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Każdego roku, gospodarzem święta jest inne państwo.

Celem ustanowienia tego dnia jest rozpowszechnienie książek dla dzieci a także wspieranie czytania przez najmłodszych. Na wybór patrona miał wpływ fakt, że napisane przez Hansa Christiana Andersena baśnie, znane są dzieciom z całego świata.

Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie muszą ograniczyć czas przebywania na zewnątrz, moc książek powinna być wykorzystywana do zwalczania izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów – podało UNESCO na swojej stronie w tekście –Dlaczego czytanie jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek.”

Źródło cytatu: https://en.unesco.org/commemorations/worldbookday

W każdym domu znajdziemy książki do czytania, możemy skorzystać z  zasobów Internetu, gdzie można odnaleźć wiele interesujących źródeł z bezpłatnymi i legalnymi e-bookami.