Tradycja nie zginie – Andrzejki on-line w Stasinie

Andrzejki – tradycja lubiana i chętnie obchodzona, jako ostatnia okazja do rozrywki przed adwentem. Nie mogliśmy urządzić tradycyjnych Andrzejek w szkole, dlatego zorganizowaliśmy je online. Potrzebowaliśmy do tego jedynie sprawnego łącza internetowego oraz wybornych humorów! Jak urządzić wróżby andrzejkowe online i świetnie się przy tym bawić? Oto kilka pomysłów, jak to zrobiliśmy.

W tym roku imprezę andrzejkową zaczęliśmy już we środę, 25 listopada w Katarzynki, a skończyliśmy w piątek. W realu nigdy tak długo nie trwała zabawa :). Spotkania online dla klas odbywały się w różnych dniach i godzinach.

Uczniowie uczestniczyli w tradycyjnych, ale i dostosowanych do możliwości zadaniach, grach i wróżbach. W przygotowaniach stroju wiek nie miał znaczenia i było to istne szaleństwo.  Uczniowie wykazali się kreatywnością i przygotowali rewelacyjne przebrania.  Nastrój na imprezie tworzyły też zapalone świece. Jednak zamiast lania wosku, z przymrużeniem oka, odczytywaliśmy przyszłość z kleksów i plam. Tajemnice losu odkrywały tradycyjne wróżby dotyczące przyszłego zawodu, kubeczki z symbolami, numerami i serca z imionami. Dużo śmiechu było przy kalamburach i zabawie „co by było gdyby…”.Frajdę sprawiały wyzwania i zadania m.in. obieranie jabłka lub ziemniaka.  Nie obyło się też bez pyszności. Uczniowie przygotowali apetyczne rogaliki, makowce, popcorn, paluszki, owoce i inne smakołyki. Atrakcją andrzejek były też tańce i zabawy ruchowe!

W środę 25.11. w oddziale przedszkolnym pod okiem mgr Ewy Kliczka, zapanowała istnie andrzejkowa atmosfera:). Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania dzieci z tradycją andrzejkową oraz radosną i zgodną zabawą. Dzieci dowiedziały się co to są Andrzejki oraz jak dawniej je obchodzono. Były tańce i swawole z balonami i inne wspólne zabawy przy muzyce. Dzieci dzięki wróżbom mogły poznać swoją przyszłość tą bliską i tą daleką, kim będą w przyszłości. Wśród atmosfery tańca i zabawy znalazł się również czas na słodki poczęstunek.

Andrzejkowe wróżby to tylko zabawa, forma rozrywki i trochę radości dla odizolowanych i zamkniętych w domu dzieci. Andrzejki online to nowe doświadczenie, dało nam wiele innych możliwości, których nie mielibyśmy będąc w szkole. Jednak mimo opinii uczniów, że było fajnie, zabawnie, wróżby się podobały to padło zdanie „szkoda, że nie możemy się spotkać f2f”.

Drodzy Rodzice i uczniowie cieszmy się chwilą, bawmy się bezpiecznie i wesoło, bo wyjątkowy wieczór andrzejkowy przed nami.

I pamiętajmy – „Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze.”

Udanych andrzejek!

Wszystkim Panom Andrzejom