„Z uśmiechem łatwiej i lepiej żyć”

Z takim hasłem rozpoczęliśmy obchody Światowego Dnia Uśmiechu w naszej szkole. Uczniowie postanowili  w szczególny sposób pokazać jak uśmiech potrafi zmienić życie wszystkich wokół. Przygotowali gazetkę tematyczną oraz transparenty z różnymi zachęcającymi do uśmiechu hasłami. Podczas dużej przerwy „zapraszali” wszystkich do miłego, serdecznego „Uśmiechu”. Każdy uczeń „zarażony” uśmiechem własnoręcznie wykonał plakietkę uśmiechu i wesoło się z nią prezentował. A po lekcjach zanieśliśmy własne uśmiechy do domów, aby ten dzień trwał do końca w miłej serdecznej atmosferze.

Genezy Światowego Dnia Uśmiechu można doszukiwać się w latach 60. XX wieku, kiedy niejaki Harvey Ball stworzył znany obecnie na całym świecie symbol uśmiechniętej buźki na żółtym tle, tzw. „smiley face”. Miała ona symbolizować radość życia, czyli dokładnie to, czego brakuje ludziom na co dzień. Bezinteresowny uśmiech jest rzadko spotykany na twarzach ludzi pochłoniętych codziennymi obowiązkami. Buźka miała przypomnieć o tym, aby nadmiar zadań nie przysłaniał zwykłej radości z tego, co zsyła nam los. Z czasem jednak „smiley face” zyskała zupełnie komercyjny wydźwięk, dlatego zainspirowało to Ball’a do stworzenia święta, które będzie zwracało uwagę ludzi na potrzebę częstego uśmiechania się i czynienia dobra.

Światowy Dzień Uśmiechu pełni rolę dnia, kiedy każdy z nas powinien nieco zwolnić i zwrócić uwagę na jakość naszego życia, na to czy towarzyszy nam poczucie szczęścia i spełnienia. Warto zastanowić się czy zbyt wiele czasu nie marnujemy na rzeczy, które nie wnoszą żadnej wartości do naszego życia, jednocześnie lekceważąc proste gesty i zachowania, które mogą zmienić nastawienie do wielu spraw.

Chcielibyśmy, aby każdy „zarażony” uśmiechem kontynuował pozytywne zachowania jak najdłużej. Bo tam gdzie panuje życzliwość i zgoda, tam miło i bezpiecznie każdemu.