„Niewidzialne mikroorganizmy”-prace trzecioklasistów

Ogromne znaczenie dla  człowieka i rozwoju nauk przyrodniczych  miało wynalezienie w XVII wieku mikroskopu. Dzięki temu urządzeniu można było obserwować mnóstwo drobniutkich, niewidzialnych gołym okiem żyjątek-mikroorganizmów, do których należą bakterie, wirusy, a także niektóre grzyby. Spełniają one bardzo ważną funkcję w przyrodzie. Przekonali się o tym uczniowie klasy III.

Zainspirowani tematem stworzyli własną  galerię „Nasze własne pożyteczne mikroorganizmy” oraz opisali  przeznaczenie wymyślonych przez nich mikroorganizmów. Zgodnie z powiedzeniem: „Wyobraźnia jest od tego, żeby bawić się na całego! Kto ma ją bogatą i korzysta z niej odważnie, ten nie zna pojęcia nudy”. Albert Einstein powiedział ponoć nawet, że wyobraźnia cenniejsza jest od wiedzy, bowiem nic jej nie ogranicza. Dzieci uczyć jej nie trzeba, bo wyobraźni  i kreatywności im nie brakuje, warto jednak rozwijać je i doskonalić.

A oto przykłady zdalnych  prac uczniów:

Emil:mrówik wirusolubny” jest pożyteczną bakterią, która żywi się wirusami. Jest koloru brązowego, ma kształt  przypominający koło, ale jej powierzchnia nie jest całkiem gładka. Wyrastają z niej małe jakby nóżki. Gdyby ta bakteria istniałaby naprawdę, chodzilibyśmy teraz do szkoły.

Monika: moja bakteria to „bakteria szczęścia”. Ma kształt kuli z przyssawkami. Jest koloru czerwonego, a jej przyssawki są zielone.  Wszyscy ludzie, którzy ją spotkają  są szczęśliwi.

Igor: mój wirus nazywa się „Świrus”. Dzięki niemu kury znosiłyby więcej jajek. Ma kształt czerwonej plamy. Na głowie nosi elegancki cylinder i ma niebieskie skrzydła. Myślę, że jeszcze wiele badań i będzie miał też inne zastosowania.

Dawid: mój mikroorganizm nazywa się „Cykrob”. W organizmie człowieka pełni bardzo pożyteczną rolę. Produkuje on kolor w snach. Jest to plama, z czerwoną kropką w środku. Wirus ten występuje w oczach. Jego nadmiar powoduje szalone sny, a niedobór – szare, ponure i smutne.

Kto wie, być może wśród naszych najmłodszych uczniów znajduje się  przyszły specjalista w dziedzinie mikrobiologii?