Fot. R. Wójcik. Szkolne spotkanie opłatkowe w dniu 20.12.2019 roku.

Szkolne spotkanie opłatkowe

 

20 grudnia br. zebraliśmy się na szkolnym spotkaniu opłatkowym i wspólnym kolędowaniu. Jednak nie było to zwykłe spotkanie i zwykłe kolędowanie, ponieważ zostało przygotowane w trzech językach: niemieckim, angielskim i oczywiście polskim.

Za część spotkania wigilijnego w języku niemieckim pt.„Weihnachten in Deutschland”–„Święta Bożego Narodzenia w Niemczech” odpowiedzialna była mgr Anna Zaborska, nauczyciel języka niemieckiego w naszej szkole. Za sprawą wystąpień uczniów z klasy VII i VIII  (w tych klasach nauczany jest niemiecki jako drugi język nowożytny), mogliśmy się dowiedzieć na temat Świąt Bożego Narodzenia obchodzonych w Niemczech i związanych z nimi tradycjami. Celem było rozbudzanie zainteresowania dziedzictwem kulturowym Niemiec oraz kształcenie postaw szacunku i tolerancji wobec innych kultur, doskonalenie umiejętności językowych i twórczych między innymi poprzez śpiewanie piosenek „Kling, Glöckchen, klingelingeling” czy  „O Tannenbaum” i składanie życzeń po niemiecku.

Przy dźwiękach kolędy „Cicha noc” zaśpiewanej w 3 językach, tytuł po niemiecku- „Stille Nacht”,  w języku angielskim „Silent Night” wszyscy mogli już poczuć magię świąt.

Za część spotkania w języku angielskim odpowiadała mgr Aleksandra Poręba. Zacznijmy od rzeczy najważniejszej – Boże Narodzenie to po angielsku „Christmas”. Wigilia Bożego Narodzenia to „Christmas Eve”. Pierwszy dzień świąt to po angielsku po prostu „Christmas Day”, a drugi dzień świąt to „Boxing Day”. Nie chodzi tu jednak o boksowanie ;). Określenie to ma związek z tradycją obdarowywania innych w tym dniu – „box” odnosi się tu albo do pudełka z prezentem, albo do skarbonki (kapelusza) na datki.

Podczas spotkania wigilijnego mogliśmy się dowiedzieć skąd wzięła się tradycja ubierania choinek, przywiózł ją w 1848 roku z Niemiec do Anglii książę Albert. Niedługo po tym, jak w prasie pojawiło się zdjęcie pary królewskiej przy świątecznej choince w zamku Windsor, własne udekorowane drzewka miała cała wiktoriańska Anglia.

Przed dzieleniem się opłatkiem był jeszcze miły akcent. Nastąpiło rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Rodzinnego na „Najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową”. Na konkurs wpłynęło 10 prac, każda była wyjątkowa, oryginalna, piękna i estetyczna. W głosowaniu wzięło udział 96 osób, zwyciężyła szopka Leny Mazurek, II miejsce zajął Antoni Ostrokulski, III Karolinka i Patrycja Stachyra. Dzieci wykonały szopki z Rodzicami, ponieważ konkurs z założenia miał charakter rodzinny i dzieciom mogli pomagać rodzice lub babcia i dziadek. Nagrody i dyplomy wręczyli: dyrektor szkoły mgr Jacek Wójcik, pomysłodawca i organizator konkursu mgr Anna Kutwa-katecheta.

Teraz szopki zostaną przewiezione do Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Konopnicy i będą zdobiły jeden z ołtarzy w czasie nadchodzących  Świąt Bożego Narodzenia.

Korzystając z okazji, że na spotkaniu była społeczność szkolna zostały wręczone dyplomy ogólnopolskiego konkursu z języka angielskiego  „FORGET-ME-NOT”, które dotarły pocztą od organizatora w dniu wczorajszym. Dyplomy wręczyli: dyrektor szkoły mgr Jacek Wójcik i nauczyciel języka angielskiego w szkole mgr Aleksandra Poręba.

Najważniejszą częścią uroczystości było oczywiście dzielenie się opłatkiem i wzajemne składanie życzeń świątecznych. Wraz z nami świętowali Rodzice, Dziadkowie Jasia i Maćka Wolskich, Nauczyciele i Pracownicy Szkoły. Serdecznie dziękujemy za przybycie naszym gościom!

Wzruszająca atmosfera wigilijnego przyjęcia i wzajemna bliskość wprowadziły nas w atmosferę świat Bożego Narodzenia.